پی‌تک (PayTech) چیست و چرا پی‌تک‌ها آینده صنعت پرداخت هستند؟

پی‌تک (PayTech) چیست و چرا پی‌تک‌ها آینده صنعت پرداخت هستند؟

پس از همه‌گیری کرونا و خانه‌نشینی و قرنطینه پس از آن، تراکنش‌های آفلاین تا ۶۰ درصد کاهش یافت؛ همین امر باعث شد تا یک انقلاب بزرگ در مدل‌های بانکداری و به‌ویژه فناوری‌های پرداخت (پی‌تک) ایجاد شود.

پی‌تک یا فناوری پرداخت به عنوان نقطه تلاقی پرداخت و تکنولوژی، در مرکز این تحول قرار دارد. به عنوان یک صنعت فرعی، بیشتر بخش‌ها از اینترنت اشیا و ارزهای دیجیتال گرفته تا تراکنش‌های بدون تماس روزمره و نقل و انتقالات در کیف پول الکترونیکی شما دچار تغییر و بهبود می‌شوند. در یک عبارت کوتاه، پی‌تک آینده صنعت پرداخت است.

پی ‌تک، همان‌طور که از نام آن پیداست، هر گونه پرداختی است که شامل تکنولوژی باشد. این صنعتی است که زیرمجموعه‌ای از صنعت تکنولوژی مالی (به عنوان مثال فین‌تک) در نظر گرفته می‌شود، اما بر معاملات و پرداخت‌ها تمرکز می‌کند تا مالی به عنوان یک کل.

پی‌تک چیست؟

پیش از ظهور تکنولوژی پی‌تک، پرداخت‌ها فقط یک مبادله پول بود؛ اما اکنون با استفاده از ابزارهای پوشیدنی، ایجاد نوآوری در روش‌های پرداخت و امور مالی، تراکنش‌های آنلاین نقش بسیار بزرگ‌تری در زندگی افراد ایفا می‌کنند.

همان‌طور که افراد بیشتری به پرداخت‌های موبایلی و دیجیتال روی می‌آورند، تجربه‌های پرداخت مشتریان نیز به‌طور کامل در حال تغییر است. این تغییر فرایند، پرداخت‌ها را به جای یک معامله ساده به یک فرصت ویژه کسب‌وکاری تبدیل می‌کند.

با پرداخت‌های موبایل و دیجیتال، فرصت بی‌نهایتی برای استفاده از نوآوری و تکنولوژی برای بازنگری در تجربه مشتری وجود دارد. پس از آن جابه‌جایی پول در سطح بین‌المللی بسیار اهمیت پیدا کرده و به‌نوعی نحوه تعامل مردم با پول تغییر اساسی خواهد کرد.


همچنین بخوانید: “تمام آنچه درباره پرداخت خرد باید بدانید


نگاهی به صنعت پی‌تک

صنعت پیتک هر ساله به دلیل افزایش مداوم راهکارهای پرداخت دیجیتال به سرعت در حال رشد است. براساس آمار در سال ۲۰۱۹ تراکنش‌های غیرنقدی جهانی ۱۴ درصد بیشتر شده و به بالاترین میزان نسبت به ۱۰ سال گذشته و قبل از شیوع کرونا رسیده است. همچنین در این سال، فروش تجارت الکترونیک جهانی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل در حدود ۲۰۹ درصد رشد داشته و استقبال کاربران از کیف پول‌های الکترونیکی نیز رو به افزایش است.

امروزه تکنولوژی پرداخت در حال تکامل است و به لطف قوانین و مقررات جدید مانند دستورالعمل صنعت پرداختی اتحادیه اروپا (PSD2) و بانکداری باز (Open Banking) مسیر خود را پیدا کرده است. پس از همه‌گیری کرونا و کاهش استفاده از پول نقد، تراکنش‌های غیرنقدی رشد قابل قبولی داشته و پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۳، تعداد کاربران تراکنش‌های پرداخت موبایلی به عدد ۱.۳ میلیارد مشتری برسد.

بازیگران مختلف صنعت پی‌تک

شرکت‌ها و سازمان‌های زیادی وجود دارند که نقش‌های مهمی را در صنعت پی‌تک ایفا می‌کنند. این موارد از شرکت‌های پذیرنده گرفته تا مصرف‌کننده، پردازش‌گرهای پرداخت، بانک‌های خریدار، صادرکنندگان کارت و موارد دیگر را شامل می‌شود. در ادامه خلاصه‌ای کوتاه از برخی بازیگران این صنعت آمده است:

موسسات پول الکترونیکی (EMI): موسسات پول الکترونیکی سازمان‌هایی هستند که مجوز بانکی ندارند و با سایر بازیگران برای ارائه خدمات شریک هستند. این شرکت‌ها می‌توانند پول الکترونیکی صادر کنند.

شبکه کارت: شبکه‌های کارت شرکت‌هایی مانند Mastercard و VISA هستند که امکان تراکنش بین بازرگانان و صادرکنندگان کارت را فراهم می‌کنند. آن‌ها زیرساخت ایجاد می‌کنند و برای پردازش تراکنش‌های کارت، هزینه‌های مبادله‌ای دریافت می‌کنند.

بانک پذیرنده و صادرکننده: بانک صادرکننده به نمایندگی از شبکه‌های کارت، کارت‌های پرداخت را برای مصرف‌کنندگان یا مشاغل صادر می‌کند و بانک پذیرنده حساب بازرگان را نگهداری می‌کند و تراکنش‌های کارت آنها را پردازش می‌کند.

درگاه‌های پرداخت: نرم‌افزاری است که برای انتقال اطلاعات تراکنش بین مشتری و بانک پذیرنده استفاده می‌شود.

ارائه دهندگان خدمات پرداخت (PSP): شرکت‌های PSP راه ارتباطی با بانک پذیرنده هستند و به‌عنوان یک شخص ثالث بین حساب تاجر و حساب مشتری عمل می‌کنند. با استفاده PSPها کسب‌وکارها می‌توانند تقریباً تمام پردازش پرداختی خود را به شخص ثالث برون‌سپاری کنند.

همه این بازیگران بخشی از صنعت پی‌تک هستند که بخش کوچک‌تری از کل صنعت خدمات مالی است.

یکی از نمونه‌های شرکت‌های ایرانی فعال در صنعت پی‌تک، اپلیکیشن همراه کارت است. با استفاده از این برنامه می‌توانید کارت به کارت از مبدا 32 بانک، گرفتن موجودی کارت، اعتبارسنجی بانکی، خرید شارژ و بسته اینترنت، پرداخت قبض برق، آب، گاز، موبایل و … را انجام دهید.

پی‌تک و نگاهی به آینده بانکداری

به نظر شما آینده صنعت پی‌تک چگونه خواهد بود؟ به لطف شتاب سریع صنایع به سمت دیجیتالی شدن، فقط می‌توان پیش‌بینی کرد که پی‌تک در بین مردم و مشتریان فراگیرتر شود. شاید به زودی پرداخت موبایلی و دیجیتال به یک عادت در زندگی مردم تبدیل شود. در ادامه چند تجربه از ورود این فناوری به زندگی انسان‌ها را بازگو می‌کنیم:

استفاده از دستگاه‌های IoT: مشتریان می‌توانند با انواع پوشیدنی‌ها و گجت‌های متصل به اینترنت، کارهای پرداختی خود را انجام دهند.

فناوری بلاکچین: پرداخت‌های ایمن، فوری و کم‌هزینه فرایندهای فرسایشی مالی و پرداخت‌ها را به شدت کاهش می‌دهد.

پرداخت‌های فردبه‌فرد (P2P): انتقال وجه بین افراد عادی‌تر از همیشه خواهد شد.

راه‌حل‌های شخصی‌شده با استفاده از بیگ دیتا: شرکت‌هایی که مجهز به داده‌های پرداخت و مشتریان هستند، می‌توانند یک تجربه شخصی به مشتریان خود ارائه دهند و از پول به عنوان انگیزه و ابزار استفاده کنند.


بیشتر بخوانید: “با مدیریت سرمایه و 8 رکن اصلی آن آشنا شوید


همان‌طور که صنعت پی‌تک رشد می‌کند، شرکت‌های بیشتری در این صنعت در حال راه‌اندازی یا ادغام با شرکت‌های دیگر هستند.

انتظارات مشتری نیز دائما در حال تغییر است. از آن‌جایی که مصرف‌کنندگان کمتر به بانک‌های خود اعتماد می‌کنند، موسسات پرداخت می‌توانند به شرکت‌ها کمک کنند تا روابط طولانی مدت با مشتریان خود ایجاد کنند.

همان‌طور که قبلاً گفتیم، پی‌تک کلمه دیگری برای آینده پرداخت است. به‌زودی بیشتر پرداخت‌ها به‌صورت آنلاین و دیجیتال و مبتنی بر تکنولوژی خواهند بود. سال ۲۰۲۰ پی‌تک رشد بی‌سابقه‌ای را تجربه کرد و انتظار می‌رود این روند تا سال‌ها ادامه داشته باشد.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *