لندتک چیست و درباره آن چه می‌دانید؟

لندتک چیست و درباره آن چه می‌دانید؟

در این مقاله قصد داریم لندتک (Lendtech) یا همان فناوری‌های قرض‌دهی که تحول و انقلابی در حوزه وام‌دهی به وجود آورده است و یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین بخش‌های فین‌تک محسوب می‌شود را بررسی کنیم. در ابتدا تعریفی از لندتک ارائه خواهیم داد، سپس درباره مزایا، چگونگی عملکرد و افرادی که می‌توانند از آن استفاده کنند صحبت خواهیم کرد.

شاید برای شما یا یکی از اطرافیان‌تان اتفاق افتاده باشد که بخواهید وام بگیرید؛ ولی با چالش‌های زیادی از جمله: جور کردن ضامن‌های متعدد با شرایط خاص و پر کردن فرم‌های طولانی و زمان‌بر روبه‌رو شده‌ باشید. این فرآیند معمولا طولانی و طاقت‌فرساست و برای اکثر افراد خسته‌کننده و اعصاب خردکن است.

از طرفی، تمامی این مراحل طولانی را بایستی حضوری انجام دهید. با ورود لندتک به صنعت مالی و پرداخت، فرآیند وام‌دهی هم بسیار آسان شده است و شما می‌توانید تمامی مراحل را به صورت کاملا غیرحضوری و آنلاین انجام دهید.

این روزها تکنولوژی و اینترنت به همه جنبه‌های زندگی افراد وارد شده است؛ پس جای تعجب نیست که به صنعت مالی و پرداخت نیز رسوخ کند. همان طور که گفتیم یکی از این حوزه‌های مالی، لندتک یا همان دریافت وام و تسهیلات آنلاین است. با استفاده از لندتک شما می‌توانید تمامی مراحل، شامل ثبت درخواست و سایر مراحل وام‌گیری و پردازش را به صورت اینترنتی و کاملا غیرحضوری انجام دهید.

از سوی دیگر، فارغ از اینکه کجا هستید و اینکه آیا امکان دسترسی و مراجعه به شعب بانک را دارید یا نه، می‌توانید به صورت آنلاین و بدون محدودیت جغرافیایی و زمانی وام بگیرید.

 

لندتک چیست؟

لندتک یکی از زیرشاخه‌های فناوری فین‌تک محسوب می‌شود. هدف تکنولوژی فین‌تک، آسان‌تر کردن دسترسی شرکت‌ها، سرمایه گذارها و مردم به منابع مالی است. در واقع از میان حوزه‌های مختلف فینتک، قرض‌دهی یا لندتک یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین بخش‌ها محسوب می‌شود.

لندتک (LendTech) از دو واژه‌ی lend به معنی قرض دادن و technology به معنای فناوری تشکیل شده است و به استفاده از تکنولوژی در حوزه وام‌دهی اشاره می‌کند. لندتک، یک پلتفرم دیجیتال برای وصل کردن وام‌دهندگان به وام‌گیرندگان است.

لندتک با استفاده از فناوری‌های جدید، بستری را برای جذب سرمایه وام‌دهندگان و سرمایه‌گذاران و انتقال آن به سمت متقاضیان وام یا همان وام‌گیرندگان ایجاد کرده است. به این ترتیب، پروسه وام‌دهی هم برای بانک‌ها، موسسات مالی، اشخاص و هم برای متقاضیان وام سریع تر، آسان‌تر، شفاف‌تر و عادلانه‌تر می‌شود.

لندتک با حذف واسطه‌ها و رابطه‌های میان وام‌دهنده و وام‌گیرنده و از بین بردن پروسه‌های سنتی و وقت‌گیر، موانع دریافت وام به روش قدیمی را برداشته و در‌‌نهایت هزینه‌های تمام شده برای بانک‌ها و کاربران را کاهش می‌دهد. لندتک‌ها معمولا به صورت مستقیم با مردم درارتباط بوده و در افزایش قدرت خرید مشتریان خود بسیار موثر هستند.

 

مزایای لندتک

همان طور که در بالا گفتیم، قرض‌دهی یا لندتک نسبت به وام‌دهی به شیوه‌ی قدیمی یک سری مزیت‌ و برتری‌ دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

  • بزرگ ترین مزیت آن، صرفه جویی در زمان از طریق سرعت بالای فرآیند درخواست وام و امضای قرارداد است.
  • از بین بردن محدودیت‌های جغرافیایی برای وام‌دهندگان و متقاضیان وام
  • نرخ بهره پایین‌تر نسبت به بانک‌ها و موسسات مالی
  • کاهش هزینه‌های تمام شده برای بانک‌ها، موسسات مالی وکاربران
  • استفاده از هوش مصنوعی در پلتفرم‌های لندتک باعث می‌شود اطلاعات بیشتری بررسی و تحلیل شود. همچنین فرآیند اعتبار سنجی بانکی و بررسی سابقه متقاضیان، با اطمینان و امنیت بالاتری انجام می‌شود.
  • از آنجایی که لندتک مزایا و برتری‌های متعددی نسب به وام‌دهی به روش قدیمی دارد، وام‌دهی فرد ‌به ‌فرد، روز به روز و با سرعت زیادی در حال رشد و پیشرفت است. به همین دلیل متقاضیانی که درخواست وام با مبالغ خرد را دارند، با استفاده از لندتک و وام‌دهی فرد به فرد راحت‌تر می‌توانند وام بگیرند و نیاز خود را برطرف کنند. چون بانک‌ها معمولا وام خرد ارائه نمی‌دهند.
  • به دلیل حذف واسطه‌ها و رابطه‌هایی که بین وام‌دهندگان (بانک‌ها و موسسات مالی) و وام‌گیرندگان وجود دارد، لندتک موانع سخت و زمان‌بر دریافت وام به روش قدیمی را برداشته است. به این ترتیب، وام‌دهی راحت‌تر، ساده‌تر و سریع‌تر اتفاق می‌افتد.

 

چه کسانی از لندتک استفاده می‌کنند؟

به طور کلی، افرادی که از لندتک استفاده می‌کنند را می‌توان به 3 دسته تقسیم کرد:

1- اشخاص حقیقی و مردم عادی می‌توانند برای رهن یا اجاره مسکن، خرید کالا و لوازم موردنیاز خود، خرید خودرو یا دریافت وام‌های شخصی از انواع مختلف وام در لندتک استفاده کنند. به عنوان مثال، مصرف‌کنندگان از خدماتی مانند اعتبار پی‌پال (PayPal) برای خرید اقلامی استفاده می‌کنند که در صورت عدم استفاده از این اعتبار، قادر به خرید آن‌ها نبودند.

2- شرکت‌ها، کسب‌و‌کارهای کوچک یا متوسط و استارتاپ‌ها برای راه اندازی کسب‌و‌کار یا گسترش فعالیت‌های خود می‌توانند درخواست وام خود را در این پلتفرم‌ها ثبت کرده و از خدمات مختلف لندتک بهره ببرند. به عنوان مثال، آمازون بودجه‌ای را در اختیار فروشندگان خود قرار می‌دهد. به این طریق، غول بازار آنلاین، نیازهای بسیاری از مشاغل کوچک را برآورده می‌کند. آگاهی از تاریخچه فروش، وضعیت این مشاغل و اینکه کدام یک می‌توانند از عهده تسویه وام برآیند، اهمیت ویژه‌ای برای آمازون دارد و با استفاده از این روش، وام‌ها را مدیریت کرده و از فناوری لندتک بهره می‌برد.

3- وام‌دهندگان و سرمایه‌گذارانی که شرایط ارائه وام در بخش سنتی بانک‌ها و موسسات مالی را ندارند، می‌توانند با شرایط ایده‌الی در لندتک به تامین مالی وام‌گیرندگان پرداخته و از این طریق بدون محدودیت جغرافیایی کسب درآمد کنند.

 

عملکرد لندتک چگونه است؟

فعالان در حوزه لندتک از پلتفرم‌های مختلف با مدل‌های تجاری متفاوتی استفاده می‌کنند؛ ولی روند کلی کار آنها یکسان است. برای مثال بعضی پلتفرم‌های لندتک در دنیا مانند

لندتک برای اینکه بتواند شرایط وام‌گیرندگان و وام‌دهندگان را با هم مطابقت دهد، از الگوریتم‌های پیچیده‌ای استفاده می‌کند که در آنها تمام شرایط طرفین یک عملیات مالی در نظر گرفته می‌شود. پلتفرم‌های لندتک براساس نمره‌های اعتبارسنجی متقاضیان، آنها را ارزیابی می‌کنند.

وام گیرندگان، اطلاعات شخصی و اعتباری خود را در اپلیکیشن‌های آنلاین وارد کرده و سپس اسناد موردنیاز را در آن بارگذاری می‌کنند. سپس درخواست متقاضیان در هر مرحله بررسی و پردازش شده و از روش‌های مختلف مانند ارسال نوتیفیکیشن‌های مالی و پیامک کوتاه به آن‌ها اطلاع‌رسانی می شود.

 

لندتک، پتانسیل تغییر و تحول صنعت خدمات مالی را دارد و ما را به دنیای جدیدی از سیستم مالی با وام‌دهی و اعتبارسنجی سریع و راحت وارد می‌کند. همراه کارت برای ارائه خدمات بهتر و گسترده‌تر به کاربران خود، قصد دارد به زودی از پلتفرم لندتک در اپلیکیشن خود استفاده کند.

همراه کارت، یک اپلیکیشن پرداخت رایگان است که امکان کارت به کارت، استعلام موجودی حساب، اعتبارسنجی بانکی، پرداخت قبض، خرید شارژ ایرانسل، همراه اول، رایتل و خرید بسته اینترنت از همین اپراتورها، استعلام قیمت و خرید بیمه شخص ثالث و … در آن فرآهم شده است. همراه کارت را می‌توانید برای گوشی‌های اندورید و ios از لینک‌های زیر دانلود کنید:

 

 

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 2 دیدگاه
  1. سلام :
    عالی عالی دست شما درد نکنه واقعا باید تشکر کرد ،در این اوضاع بفکر مردم بود خیلی خیلی به ندرت دیده میشه خدا خیرتون بده

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *