ولث‌تک چیست؟ با صفر تا 100 ولث‌تک یا فناوری مدیریت ثروت آشنا شوید!

ولث‌تک چیست؟ با صفر  تا 100 ولث‌تک یا فناوری مدیریت ثروت آشنا شوید!

فناوری مالی ولث‌تک (Wealthtech) ترکیبی از دو کلمه Wealth و Technology و یکی از زیرمجموعه‌های فین‌تک است. همانطور که فین‌تک، مسائل مالی را با فناوری ترکیب می‌کند تا روش سازماندهی، خرج کردن و دریافت پول‌مان را تغییر دهد، ولث‌تک نیز دانش مالی و فناوری را در کنار هم و با هدف ارائه راه‌حل‌های دیجیتالی برای ارتقای مدیریت ثروت، سرمایه‌گذاری شخصی و حرفه‌ای و ابزارهای مالی متمرکز بر مدیریت سرمایه‌گذاری و پس‌انداز ارائه می‌کند.

 

نوآوری ولث‌تک در مدیریت سرمایه‌گذاری

همان‌طور که گفته شد ولث ‌تک راه‌حلی برای دیجیتالی شدن فرایندها در کنار بخش سرمایه‌گذاری و مدیریت ثروت است. در اصل روشی که در حال حاضر با آن دارایی‌ها و پس‌اندازهای شرکت‌ها و افراد مدیریت می‌شود، با روشی که یک دهه پیش استفاده می‌شد، فاصله زیادی دارد.

امروزه به ‌واسطه گسترش سطح خدمات در فضای دیجیتال و همچنین اضافه شدن استارتاپ‌ها، بیشتر فرایندهای مالی مرتبط با مدیریت ثروت که بیش از این توسط افراد و مجموعه‌ها به‌صورت دستی انجام می‌شد، در قالب خدمات آنلاین ارائه شده و خود کاربران می‌توانند تمام این کارها را انجام دهند.

علاه بر این از واژه ولث‌تک برای صحبت در مورد فناوری‌های نسل بعدی مانند هوش مصنوعی، یادگیری ماشین یا کاربرد پیشرفته تحلیل داده‌های بزرگ در مدیریت سرمایه‌ نیز استفاده می‌شود. این تکنیک‌های پیشرفته برای کاربران نهایی، متخصصان و کارشناسان مدیریت سرمایه‌گذاری از طریق پلتفرم‌های دیجیتال و محصولات ایجاد شده توسط شرکت‌های فناوری متمرکز بر این حوزه در دسترس هستند.

 

اکوسیستم فناوری ولث‌تک

بیشتر شرکت‌های فعال در صنعت ولثتک را سازمان‌های مبتنی بر خدمات B2B متمرکز روی ارائه فناوری‌های پیشرفته به سایر شرکت‌ها و متخصصان در حوزه‌های سرمایه‌گذاری، مدیریت ثروت و پس‌انداز تشکیل می‌دهند که مشتریان شخصی (B2C) دارند.

بنابراین، خدماتی که پیش از این غیرقابل تصور بود، ظهور کرده‌اند که شیوه کار در رابطه با سرمایه‌گذاری‌ها را دوباره ابداع کرده و قوانین بازی را در بخش مالی اصلاح می‌کنند و به نوعی یک اکوسیستم ولث‌تکی را تشکیل می‌دهند که بر اساس انواع مختلف فعالیت‌ها و خدمات سازمان‌دهی شده است.

 

خدمات ولث‌تک

خدمات اکوسیستم ولث‌تک را می‌توان در چند دسته زیر تقسیم‌بندی کرد:

بازارها و مارکت‌پلیس‌ها:

این پلتفرم‌ها اطلاعات مربوط به سرمایه‌گذاری‌ها را به گونه‌ای ترکیب می‌کنند که تمام فعالیت‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری و همچنین سایر دارایی‌ها تسهیل شوند.

ابزارهای سرمایه‌گذاری:

شرکت‌های ولث‌تکی مجموعه‌ای از ابزارهای دیجیتالی ایجاد کرده‌اند تا مثلا روی سبدهای مالی نظارت کنند، برای تارگت‌ها و اهداف هشدار دهند و برنامه‌ریزی سرمایه‌گذاری کاربران را مدیریت کنند.

نظارت و انطباق:

در این بخش ولث‌تک به‌همراه رگ‌تک (فناوری‌های قانون‌گذاری)، مسئول اطمینان از هماهنگی رعایت مقررات در تمامی فعالیت‌هاست.

مشاوران مالی:

این شرکت‌ها در ارائه مشاوره از طریق اینترنت تخصص دارند. این شرکت‌ها کار عملیاتی انجام نمی‌دهند و فقط به مشتریان خود مشاوره می‌دهند تا بهترین تصمیم‌ها را بگیرند.

پلتفرم‌های معاملاتی:

به کمک این پلتفرم‌های دیجیتال، تمامی کاربران، از آماتور گرفته تا فرد متخصص می‌توانند خدمات مدیریت ثروت دریافت کنند.

سرمایه‌گذاری خرد:

این بخش که نزدیک به طرح‌های فین‌تکی مانند وام‌دهی یا تأمین مالی جمعی است، در ترویج پس‌انداز و تامین سرمایه از طریق اعتبارات خرد یا سرمایه‌گذاری‌های کوچک اختصاص دارد.

پلتفرم‌های سرمایه‌گذاری خرد به کاربران خود اجازه می‌دهند تا مقادیر کمی پول را به صورت منظم و بدون نیاز به پرداخت کمیسیون سرمایه‌گذاری کنند. ایده این است که با انجام سرمایه‌گذاری‌های منظم با پول کم که ریسک کمتری هم دارند، پس از سال‌ها پس‌انداز زیادی خواهید داشت.

ارائه‌دهندگان نرم‌افزار B2B:

این بخش شامل دسته بزرگی از استارتاپ‌ها و شرکت‌های فناوری متخصص در ارائه انواع راه‌حل‌های دیجیتال در بخش‌های سرمایه‌گذاری، پس‌انداز، ثروت و کسب ‌وکار می‌شود. همچنین این شرکت‌ها با ارائه پشتیبانی فنی و فناوری به شرکت‌های سرمایه‌گذاری، نرم‌افزارها و برنامه‌های کاربردی مفیدی را برای استفاده در این کار توسعه می‌دهند.

کارگزاری دیجیتال:

این پلتفرم‌ها به سرمایه‌گذاران خرده‌فروش و کسب‌ وکارها اجازه می‌دهند تا به اطلاعات بازار سهام و فرصت‌های سرمایه‌گذاری و همچنین برخی از مواردی که فقط در اختیار سرمایه‌گذاران تایید شده قرار می‌گیرد، دسترسی آسانی داشته باشند.

 

تأثیر ولث‌تک بر مدیریت ثروت و صنعت مشاوره مالی

ولث‌تک در سال‌های اخیر به‌طور تصاعدی رشد کرده است؛ بنابراین مدیریت ثروت به طور خاص و صنعت مالی، به طور کلی، تغییرات زیادی را تجربه کرده‌اند. پلتفرم‌ها و راه‌حل‌هایی که از فناوری‌هایی مانند داده‌های بزرگ و هوش مصنوعی استفاده می‌کنند، جایگزین واقعی و اغلب مقرون‌به‌صرفه‌تر برای خدمات شرکت‌های مدیریت ثروت سنتی هستند.

به همین دلیل است که بسیاری از شرکت‌های بزرگ که این روند را می‌شناختند، ابزارهای اختصاصی خود را ایجاد کرده‌اند یا با کسب‌وکارهای فین‌تک برای توسعه آن همکاری می‌کنند. البته چیزی که به‌عنوان عامل موفقیت بسیار مهمی در کسب‌ وکارهای مشاوره مالی به‌نظر می‌رسد، شخصی‌سازی خدمات برای مشتریان است. با این کار کاربران احساس امنیت بیشتری خواهند داشت.

 

چشم‌انداز آینده فناوری ولث‌تک

با توجه به تغییراتی که ولث‌تک‌ها تا این لحظه در بخش مالی ایجاد کرده‌اند، مطمئناً می‌توان منتظر نوآوری‌های جدید و هیجان‌انگیز بعدی بود که آینده برای ما در نظر گرفته است.

این احتمال نیز وجود دارد که فناوری ولث‌تک در نهایت جایگزین مشاوران مالی شود. البته هنوز زمان آن قابل پیش‌بینی نبوده ولی نکته مهم این است از دیگر فناوری‌ها در کنار ولث‌تک استفاده کند.

امروزه ولث‌تک در بیشتر کشورهای اروپایی توسعه یافته و روزانه به شرکت‌های فعال در حوزه فناوری مدیریت ثروت دیجیتال اضافه می شوند.

 

ارتباط ولث‌تک با فین‌تک

همانطور که حوزه سرمایه‌گذاری و مدیریت ثروت را به عنوان یک زیرمجموعه در امور مالی در نظر می‌گیریم، فناوری ولث‌تک را نیز می‌توان به‌عنوان یک شاخه مجزا در صنعت فین‌تک دانست که به‌سرعت در حال توسعه و رشد است. این ادغام به معنای تغییر کامل در نحوه درک از اقتصاد و امور مالی امروزه است.

تمام فرایندهای اجرایی ولث‌تک همچون دیگر امور مالی و سرمایه‌گذاری‌های آنلاین تحت عنوان مجموعه‌ای مقررات تنظیم می‌شوند تا ایمنی کاربران، مشتریان، سازمان‌ها، موسسات و بانک‌ها تضمین شود. به‌عنوان مثال پنجمین دستورالعمل ضد پولشویی (AML5 یا 5AMLD) و خدمات شناسایی الکترونیکی، احراز هویت و اعتماد (eIDAS) چارچوب‌های نظارتی در رابطه با عملیات مالی، بانکی و سرمایه‌گذاری آنلاین هستند. این مقررات نه تنها چارچوب مرجع اروپا بلکه قوانین جهانی برای ارائه خدمات آنلاین در این زمینه است.

از طرفی این نکته مهم است که قوانین مربوط به بخش فین‌تک باید به همان شیوه در ولث‌تک اجرا شود تا شرکت‌ها بتوانند خدمات خود را مطابق با مقررات مربوطه و استانداردهای امنیتی، اعتمادسازی کرده و ضمانت مناسب ارائه دهند.

 

نتیجه‌گیری

فناوری ولث‌تک نحوه رویکرد مشاوران و مصرف‌کنندگان به مدیریت ثروت را تغییر داده و چالش‌ها و فرصت‌های جدیدی را برای بازار به ارمغان آورده است. این تغییر رویکرد برای استارتاپ‌های ولث‌تک بسیار اتفاق خوبی است تا بر امنیت داده‌ها، تجزیه و تحلیل رفتار مشتریان و … تمرکز کنند.

از طرفی ولث‌تک نه‌تنها حوزه سرمایه‌گذاری را متحول کرده است، بلکه نحوه درک امور مالی مدرن و عملکردهای اقتصاد را کاملا تغییر داده است؛ یعنی برخی از فعالیت‌ها که قبلا به متخصص و نیروی انسانی نیازمند بود را هوشمند و دیجیتال کرده و دانش و کارایی نیز در فرآیندهای مالی ارتقا داده است.

در این میان، همراه کارت به عنوان یک اپلیکیشن پرداخت برای ارائه خدمات بهتر و گسترده‌تر به کاربران خود، قصد دارد به زودی وارد صنعت ولث‌تک شود. همراه کارت، یک اپلیکیشن پرداخت رایگان است که امکان دریافت موجودی کارت، کارت به کارت، اعتبارسنجی بانکی، خرید شارژ و بسته اینترنت، پرداخت قبض برق، گاز، آب، نیکوکاری و … در آن فرآهم شده است. همراه کارت را می‌توانید برای گوشی‌های اندورید و ios از لینک‌های زیر دانلود کنید:

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *