دایرکت دبیت یا همان برداشت خودکار از حساب چیست؟

دایرکت دبیت یا همان برداشت خودکار از حساب چیست؟

برداشت مستقیم از حساب یا همان دایرکت دبیت روش پرداخت رایجی‌ست که در آن امکان انجام پرداخت‌های دوره‌ای و برداشت از حساب‌های بانکی مشتریان به ‌صورت خودکار فراهم شده است.

برداشت مستقیم (Direct Debit) ساده‌ترین، ایمن‌ترین و راحت‌ترین راه برای انجام پرداخت‌های منظم یا دوره‌ای است. به همین دلیل است که برای مواردی مانند پرداخت قبوض، شارژ ساختمان، اقساط وام، خرید حق اشتراک یا عضویت سرویس‌های آنلاین و … استفاده می‌شود.

براساس دستورالعمل‌های موجود در روش دایرکت دبیت، مشتریان به بانک‌ها و اپلیکیشن‌های پرداخت این اجازه را می‌دهند که در زمان سررسید برخی پرداخت‌ها، به ‌صورت خودکار مبلغ از حساب کسر شده و تسویه انجام شود. صدور این اجازه از سمت مشتریان می‌تواند به ‌شکل فرم کاغذی یا از طریق وب‌سایت و درگاه‌های آنلاین صورت گیرد.

مزایای دایرکت دبیت

در ادامه به برخی از مزایایی که سرویس دایرکت دبیت ارائه می‌دهد اشاره می‌کنیم:

1- به اعتمادسازی برند شما کمک می‌کند:

اگر سازمان یا کسب ‌وکاری هستید که با روش برداشت مستقیم از حساب کار می‌کنید، تحت یک بررسی کامل قرار گرفته و بانک‌ها و نهادهای مالی با دقت روی آن نظارت می‌کنند. این بررسی مداوم کسب ‌وکار شما را شفاف‌تر می‌کند و شما را قادر می‌سازد اعتماد مشتریان خود را به دست آورید.

2- پرداخت‌ها به موقع انجام می‌شود:

دایرکت دبیت که به آن سرویس پرداخت مستقیم یا برداشت خودکار هم می‌گویند به صاحبان مشاغل اجازه می‌دهد تا پرداخت‌های خود را به موقع انجام داده و از خطرات و مسائل مربوط به تاخیر در پرداخت جلوگیری کنند.

3- جریان نقدی بهتری ایجاد می‌شود:

با این روش، پرداخت‌ هزینه‌های خدمات و محصولاتی که به مشتریان خود ارائه می‌کنید تضمین شده و منجر به جریان نقدی بهتر می‌شود. جریان نقدی بهتر به نوبه خود منجر به سرمایه در گردش سالم می‌شود و می‌توانید کسب‌ وکار خود را به آرامی مدیریت کنید.

4- پرداخت‌ها را فراموش نمی‌کنید:

سهولت راه‌اندازی سرویس برداشت مستقیم از حساب و این واقعیت که مشتریان دیگر برای هر بار پرداخت دچار مشکل نمی‌شوند، روش برداشت مستقیم را به یکی از محبوب‌ترین روش‌های پرداخت دیجیتال در جهان تبدیل کرده است. با دایرکت دبیت، پرداخت‌ها آسان‌تر انجام می‌شود و این یک مزیت بزرگ برای کسب ‌وکار شما خواهد بود.

5- نرخ شکست کمتری دارد:

نرخ کلی شکست در پرداخت‌های نقدی مستقیم از حساب ۲.۲٪ است که در مقایسه با نرخ شکست ۵ تا ۱۸٪ در تراکنش با کارت‌های اعتباری بسیار کمتر است.

دایرکت دبیت چگونه کار می‌کند؟

برای استفاده از سرویس دایرکت دبیت، باید از خود مشتریان مجوزی برای برداشت وجه از حساب‌های آن‌ها دریافت کنید. پس از دریافت مجوز، می‌توانید پرداخت‌های مشخص شده را از حساب مشتری انجام دهید. بنابراین بهتر است چند روز قبل از برداشت مبلغ از حساب، به مشتریان پیام یادآوری ارسال شده و مبلغ و تاریخ را نیز به او اطلاع دهید. فقط تنها کاری که مشتریان باید انجام دهند این است که اطمینان حاصل کنند که وجوه کافی در حساب خود دارند.

صاحبان کسب ‌وکار نیز پس از تنظیم روش برداشت مستقیم برای مشتریان خود، پرداخت را آغاز می‌کنند. تمام پرداخت‌های دایرکت دبیت توسط سرویس خدمات تسویه خودکار بانک‌ها (Bacs) که یک شبکه پرداخت مرکزی بوده و چندین نوع پرداخت الکترونیکی مختلف را پردازش می‌کند، انجام می‌شود. از این روش معمولا برای پرداخت‌های دوره‌ای مانند قبوض، پرداخت اقساط، اجاره، پرداخت‌های ثابت ماهانه، شارژ ساختمان و خرید حق اشتراک یا عضویت استفاده می‌شود.

نحوه استفاده از سرویس پرداخت مستقیم از حساب

سرویس خدمات تسویه خودکار بانک‌ها (Bacs) گزینه‌های مختلفی را برای دسترسی به سرویس دایرکت دبیت ارائه می‌دهد که شما می‌توانید براساس وضعیت مالی، تاریخ و روز پرداخت‌ها، حجم تراکنش‌ها و … مناسب‌ترین روش را انتخاب کنید.

دو روش برای دسترسی به سرویس برداشت مستقیم وجود دارد:

  • دسترسی مستقیم از طریق بانک
  • دسترسی از طریق پلتفرم‌های واسطه

دسترسی مستقیم از طریق بانک:

کسب ‌وکارها یا سازمان‌های بزرگی که می‌توانند این فرآیند را به تنهایی مدیریت کنند، معمولا روش دسترسی مستقیم را انتخاب می‌کنند. سازمان‌هایی که از روش دسترسی مستقیم استفاده می‌کنند به عنوان ارسال کننده مستقیم شناخته می‌شوند.

روش دسترسی مستقیم، کمترین هزینه و کارمزد تراکنش را دارد اما هزینه اولیه برای راه‌اندازی آن بسیار بالا است.

دسترسی از طریق پلتفرم‌های آنلاین واسطه

اگر گردش مالی بالا و تعداد تراکنش زیادی ندارید و همچنین می‌خواهید از حجم زیاد کارهای مربوط به برداشت مستقیم آسوده شوید، می‌توانید از پلتفرم‌های آنلاین ارائه‌دهنده سرویس دایرکت دبیت استفاده کنید. این پلتفرم‌های واسطه، پرداخت‌های دوره‌ای و کارهای مربوط به آن را از طرف مشتریان انجام می‌دهند.

تفاوت پلتفرم‌های آنلاین با سرویس‌دهنده‌های سنتی در مدل ارائه خدمت و هزینه‌های آن است. در روش سنتی تمام تایید پرداخت‌ها باید توسط مشتریان صادر شده و سرویس‌دهنده فقط فرایند تسویه خودکار بانک‌ها را انجام می‌دهد در صورتی که در پلتفرم‌های آنلاین، تمام فرایندها یکپارچه ارائه می‌شود.

از طرفی شما باید برای راه‌اندازی حساب‌تان، استفاده ماهانه و هر تراکنش هزینه‌ای پرداخت کنید. به‌طور کلی نیز پلتفرم‌های آنلاین دایرکت دبیت خدمات بهتری را با هزینه‌های ناچیز برای راه‌اندازی و تراکنش‌ها ارائه می‌دهند.

برداشت مستقیم از حساب، یک جایگزین ساده و معقول است که به شما امکان کنترل کامل بر پرداخت‌های خود، به‌ ویژه پرداخت‌های دوره‌ای را می‌دهد. نرخ پایین شکست و حداقل نیاز به مداخله دستی، دایرکت دبیت را برای مشتریان و کسب ‌وکارها جذاب می‌کند.

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 3 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *