انجام کارت‌ به‌ کارت فقط با کارت بانکی هم‌نام با سیم‌کارت

از این پس برای انجام کارت به کارت اینترنتی برای مبالغ بالای 1000 تومان در اپلیکیشن‌های پرداخت بایستی «کد ملی مالک سیم‌کارت» و «کد ملی صاحب کارت بانکی مبدا» یکسان باشد؛ درغیراین صورت انجام تراکنش کارت به کارت امکان پذیر نخواهد بود. این اقدام به دستور پلیس فتا و با هدف افزایش امنیت و جلوگیری از کلاه برداری و برداشت های غیرمجاز از حساب افراد صورت گرفته است.

بنابراین ممکن است در هنگام کارت به کارت برای مبالغ بالای 1000 تومان با اپلیکیشن همراه کارت با این خطا مواجه شوید: «کد ملی صاحب سیم کارت با کد ملی صاحب کارت بانکی مبدا تطابق ندارد». این بدان معناست که «کد ملی مالک سیم‌کارت» با «کد ملی صاحب کارت بانکی مبدا» در سامانه مانا (شبکه احراز هویت کاربران ارتباطی) یکی نیست.

خطای مانا

نکته مهم: در صورتی که مبلغ کارت به کارت شما کمتر از 1000 تومان باشد و با خطای ذکر شده مواجه شدید، روز بعد مجددا اقدام به انجام تراکنش کارت به کارت کنید (البته این بار مبلغ کارت به کارت را بالای 1000 تومان وارد کنید).

از آنجایی که اطلاعات سامانه مانا، روزی یکبار بروزرسانی می شوند، احتمال اینکه پس از مشاهده اولین خطا، تا انتهای روز مذکور مجددا با خطای مشابه برای انتقال وجه کارت به کارت از مبدا کارت مورد نظرتان مواجه شوید زیاد است. پس روز بعد، مجددا تلاش کنید؛ به احتمال زیاد مشکل شما در روز کاری بعد رفع می شود.

راهکار رفع مشکل

اگر سیم کارتی که با آن وارد همراه کارت شده اید به نام خودتان نیست، نسبت به تغییر مالکیت سیم کارت اقدام کرده و آن را به نام خودتان کنید یا با سیم کارت دیگری که به نام خودتان است وارد همراه کارت شوید.

دقت داشته باشید که برای استفاده از خدمات کارت به کارت، کیف پول و استعلام مانده حساب باید مالک سیم کارت و کارت بانکی مبدا یکی باشد.

اگر از مالکیت سیم کارت خود اطلاعی ندارید، ادامه مطلب را بخوانید. در زیر روش استعلام مالکیت سیم‌کارت های ایرانسل، همراه اول و رایتل را آورده ایم:

روش استعلام مالکیت سیم کارت ایرانسل، همراه اول و رایتل

 • مشترکین ایرانسل با ورود به اپلیکیشن ایرانسل من می توانند نام مالک اصلی سیم کارت فعال روی گوشی خود را مشاهده کرده یا از کد دستوری #۸۰* استفاده کنند.
 • مشترکین همراه اول با ورود به اپلیکیشن همراه من می توانند نام مالک اصلی سیم کارت فعال روی گوشی خود را مشاهده کنند.
 • مشترکین رایتل جهت استعلام سیم کارت می توانند کد دستوری #۲۱۱* را شماره گیری کنند.

با استفاده از روش‌های بالا می‌توانید بفهمید مالک سیم‌کارت شما کیست. ولی با استفاده از 2 روش زیر شما می‌توانید از تعداد سیم‌کارت‌های تحت مالکیت خود مطلع شوید. بدین ترتیب می‌توانید با یکی از سیم‌کارت‌های تحت مالکیت خودتان، وارد اپلیکیشن همراه کارت شده و انتقال وجه کارت به کارت خود را انجام دهید.

 

۱- استعلام تعداد سیم کارت از طریق سامانه استعلام خطوط

با مراجعه به سامانه استعلام خطوط به آدرس mobilecount.cra.ir می توانید سیم کارت خود را استعلام مالکیت کرده و از تعداد سیم کارت هایی که با کد ملی شما ثبت شده اند آگاه شوید. همچنین از این طریق می توانید خطوطی که از آنها استفاده نمی کنید را غیرفعال کنید.

 

۲- استعلام تعداد سیم کارت از طریق پیامک

در این روش کافی است از طریق یکی از خطوط تحت مالکیت خود، کد ملی را به یکی از شماره های ۳۰۰۰۱۵۰ یا ۳۰۰۰۵۰۴۹۰۱ پیامک کنید و نسبت به استعلام تعداد سیم کارت ثبت ‌شده به نام خود اقدام کنید.

 

راهکار جامع تر رفع مشکل

با استفاده از هر یک از روش های بالا می توانید مالکیت سیم کارت خود را استعلام کنید. در صورتی که سیم کارت به نام خودتان بود، بایستی به بانک صادرکننده کارت بانکی مراجعه کنید تا اطلاعات شما را در سامانه مانای بانک مرکزی ثبت کنند.

اما اگر پس از استعلام، مشخص شد که مالک سیم کارت، شما نیستید، ابتدا باید به امور مشترکین اپراتور مربوط به سیم کارت خود مراجعه و نسبت به تغییر مالکیت سیم کارت خود اقدام کنید.

بعد از 72 ساعت کاری به کمک یکی از روش های ذکر شده در بالا، مجددا نسبت به استعلام مالکیت سیم کارت خود اقدام کنید. اگر هنوز هم مالکیت سیم کارت شما ثبت نشده بود با امور مشترکین در ارتباط بوده و مورد را پیگیری کنید.

اما در صورتی که مالکیت سیم کارت شما ثبت شده بود ولی همچنان نمیتوانید کارت به کارت کنید و با خطا مواجه می شوید، برای پیگیری ثبت اطلاعات در سامانه مانا، لازم است به شعبه بانک صادرکننده کارت مراجعه کنید.

همراه کارت، یک اپلیکیشن پرداخت رایگان است که امکان کارت به کارت، استعلام موجودی حساب، خرید شارژ و بسته اینترنت، خرید بیمه شخص ثالث، پرداخت قبض، شارژ کارت بلیط مترو و اتوبوس، خرید بلیط تک سفره، پرداخت کرایه تاکسی با اسکن بارکد، استعلام و پرداخت خلافی خودرو، عوارض آزادراهی، جریمه طرح ترافیک و … وجود دارد.

 

نظرات

 • طاهره یادگاری گفت:

  سلام. سیم کارت بنام خودم خورده دو هفته پیش ولی هنوز موقع کارت به کارت میزنه شماره ملی با شماره تلفن تطابق نداره چیکار کنم.

 • میلاد گفت:

  سلام وقت بخیر
  من سیم کارت وکدملی رو یکی کردم باهم باز هم اخطار میده ؟؟ احتمالش هست بانک صادرات رو
  ساپورت نکنه نرم افزار همراه کارت؟؟

  • همراه کارت گفت:

   سلام خدمات بانک صادرات در همراه کارت فعال است، لطفا با امور مشتریان بانکتون تماس بگیرید.

 • نیلوفر جعفرپور گفت:

  سلام خسته نباشید میشه راهنمایین کنید من چند سال همره کارت و دارم از وقتی که نوشته کد ملی صاحب خط و کد ملی کارت بانکی باید یکی باشد مال من اجازه به کارت به کارت کردن ندارد با اینکه خط بنام خودم است و هم کارت های بانکی به همین شماره پیامک ها اس ام اس میشوند
  باید چیکار کنم ؟

 • مریم پرهام پور گفت:

  چه جوری میتونم یه لیست مقصد داشته باشم؟ یه شماره مقصدو ستاره دار کردم ولی باز تو لیستم نیست

 • hadi گفت:

  سلام و خسته نباشی
  بعد از وارد کردن شمارم و کد پنج رقمی همرا کارت.
  کدملی صاحب سیم کارت رو میخواد
  وقتی کدملی رو وارد میکنم،
  میزنه خطا 102

  • همراه کارت گفت:

   کاربرگرامی، این قانون به دستور پلیس فتا برای تمامی اپلیکیشن های پرداخت با هدف افزایش امنیت شما، در تراکنش های کارت به کارت لحاظ شده است و همراه کارت امکان تغییر آن را ندارد.فقط باید کد ملی صاحب کارت مبدا با کد ملی مالک سیم کارت یکسان باشد، در صورت عدم تطابق تراکنش مورد نظر انجام نمی شود.

 • Nikki گفت:

  سلام و خسته نباشید
  من سیم‌کارت ام بنام پدرم هست و سیم کارت دیگری که بنام من باشه ندارم چکار باید بکنم؟

  • همراه کارت گفت:

   سلام کاربرگرامی، این قانون به دستور پلیس فتا برای تمامی اپلیکیشن های پرداخت با هدف افزایش امنیت شما، در تراکنش های کارت به کارت لحاظ شده است و همراه کارت امکان تغییر آن را ندارد.فقط باید کد ملی صاحب کارت مبدا با کد ملی مالک سیم کارت یکسان باشد، در صورت عدم تطابق تراکنش مورد نظر انجام نمی شود.

 • زینب غلامی گفت:

  سلام اگر بخواهیم از موجود های قبلی خودم باخبر بشم باید چه کار کنم و تراکنش های قبلی چجوری میتونم بیارم تشکر مرسی ؟؟؟

 • بهار گفت:

  سلام.من اطلاعات شمارم دیروز در سامانه مانا بانک مرکزی ثبت شد.ولی هنوز هم خطا مالکیت میده؟چیکار کنم؟

 • حسین گفت:

  چرا همش میگه بانک پاسخ گو نیست

  • همراه کارت گفت:

   اختلال موقتی بانک است مجددا امتحان کنید در صورت برطرف نشدن لطفاً با مرکز پاسخگویی همراه کارت (02191020009) تماس بگیرید.

 • مهدی زرگانی گفت:

  بسیار عالی وسریع اقدام میکنه من و کل خانواده از این مجموعه بسیار ظریف و امنیت قوی و عملکرد سریع استفاده میکنم خودت شکر هیچ موردی در حساب هایمان پیش نیامده ولی خواستم بدانم اگر مشخصات دست یکی بیفتد ولی سیم کارت نداشته باشدنمیتواند از این مجموعه استفاده کند منظورم یعنی شماره مالک به خاطر اینکه روز اول مشخصات را یکی از دوستان برای وارد کرد به خاطر این میگویم

  • همراه کارت گفت:

   بله این روش با هدف افزایش امنیت شما، در تراکنش های کارت به کارت لحاظ شده است و همراه کارت امکان تغییر آن را ندارد.فقط باید کد ملی صاحب کارت مبدا با کد ملی مالک سیم کارت یکسان باشد، در صورت عدم تطابق تراکنش مورد نظر انجام نمی شود.

 • مهدی گفت:

  سلام خسته نباشید ، موقع استفاده از رمز پویا برای گرفتن شارژ مشکلی نیست در حالی که برای گرفتن موجودی با پیام عدم تطابق شماره همراه با شماره همراه صاحب کارت مواجه میشم در حالی که مالکیت شماره بنامه خودمه، به بانک هم مراجعه کردم ولی گفتن که مشکلی در اطلاعات وجود نداره ، الان باید چیکار کنم ؟ با تشکر

دیدگاه خود را اضافه کنید :

نام و ایمیل اختیاری است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *