معرفی 10 کتاب از پرفروش‌ترین کتاب‌های مدیریت مالی و سرمایه‌گذاری در کل تاریخ

معرفی 10 کتاب از پرفروش‌ترین کتاب‌های مدیریت مالی و سرمایه‌گذاری در کل تاریخ

همه افراد جامعه، از شخصی که تازه اولین شغل خود را شروع کرده است تا کسی که سال‌ها از بازنشستگی‌ او می‌گذرد، همه می‌توانند از یک مشاوره مالی خوب بهره‌مند شوند. خبر خوب برای افراد مسن، جوان، ثروتمند، فقیر و هر کسی این است که کتاب‌های مدیریت مالی و سرمایه‌گذاری برای همه وجود دارد.

ما از اطلاعات سایت معتبر Book Authority و فهرست پرفروش‌های کتاب‌های آمازون برای انتخاب 10 کتاب مالی پرفروشی که تاکنون نوشته شده‌اند استفاده کرده‌ایم. قدیمی‌ترین آنها به یک قرن قبل از رکود بزرگ باز‌ می‌گردد که ماهیت امور مالی شخصی را به کلی تغییر داده است. جدیدترین آنها مربوط به چند سال پیش است، زمانی که فناوری دیجیتال به تغییر مجدد زندگی‌ انسان‌ها ادامه می‌داد.

برخی از این کتاب‌ها با سرمایه‌گذاری و رشد ثروت سر و کار دارند، برخی دیگر با مدیریت سرمایه و پرداختن بدهی. با این حال، همه آنها از حمایت خوانندگان بی‌شماری برخوردارند که پیش از شما در جستجوی خرد، چشم‌انداز و آزادی مالی آمده‌اند. در ادامه 10 کتاب پرفروش و مشهور مدیریت مالی و سرمایه‌گذاری را معرفی خواهیم کرد:

1- میلیونر اتوماتیک (The Automatic Millionaire)

نویسنده: دیوید باخ (David Bach)

سال انتشار: 2003

کتاب میلیونر اتوماتیک (The Automatic Millionaire)

نزدیک به دو دهه پیش، دیوید باخ از طریق کتابی که داستان یک زوج معمولی را روایت می‌کرد که ثروت بسیار زیادی جمع‌آوری کردند، به دنیا درباره مبانی و اصول فاندامنتال و مالی آموزش داد. امروزه، کتاب «میلیونر اتوماتیک» یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های مشاوره مالی در تاریخ است. طبق گفته آمازون، بیش از 1.5 میلیون نسخه از این کتاب فروخته شده است.

2- قانون 10 برابر (The 10x Rule)

نویسنده: گرنت کاردون (Grant Cardone)

سال انتشار: 2011

کتاب قانون 10 برابر (The 10x Rule)

گرنت کاردون نام کتاب خود را بر اساس فلسفه موفقیت خود انتخاب کرده است. او از خوانندگانش می‌خواهد اهدافی را برای خود تعیین کنند که 10 برابر بزرگ‌تر از آنچه فکر می‌کنند می‌توانند آنها را به دست آورند باشند و 10 برابر بیشتر از تلاشی که برای رسیدن به آن نیاز است انجام دهند. در سال 2015، کتاب قانون 10 برابر به یکی از 10 کتاب پرفروش کل تاریخ تبدیل شد.

3- ثروتمندترین مرد بابل (The Richest Man in Babylon)

نویسنده: جورج ساموئل کلاسون (George S. Clason)

سال انتشار: 1926

کتاب ثروتمندترین مرد بابل (The Richest Man in Babylon)

قدیمی‌ترین کتاب در این فهرست، کتاب کلاسیک و باستانی جورج اس. کلاسون به نام «ثروتمندترین مرد بابل» است که به طور گسترده‌ای به عنوان یکی از کتاب‌های اولیه و پایه‌گذار جنبش امور مالی شخصی مدرن در نظر گرفته می‌شود. عنوان این کتاب از مردم بابل‌ باستان می‌آید که کلاسون در این کتاب درباره این موضوع که آنها یک سری از قوانین جهانی موفقیت و ثروت را کشف کرده‌اند بحث می‌کند. علی‌رغم منابع قدیمی‌اش، این کتاب مملو از درس‌های ماندگاری در مورد چیزهایی مانند پس‌انداز بیشتر درآمدتان، سرمایه‌گذاری عاقلانه و رهایی از بدهی است.

اگر آدم پرمشغله‌ای هستید و زمان کافی برای کتاب خواندن ندارید یا به فیلم دیدن علاقه دارید پیشنهاد می‌کنیم مقاله «10 فیلمی که افراد علاقه‌مند و حرفه‌ای بازارهای مالی باید تماشا کنند» را بخوانید.

4- بیاندیشید و ثروتمند شوید (Think and Grow Rich)

نویسنده: ناپلئون هیل (Napoleon Hill)

سال انتشار: 1937

کتاب بیاندیشید و ثروتمند شوید (Think and Grow Rich)

حدودا یک دهه پس از «ثروتمندترین مرد بابل»، کتاب «بیاندیشید و ثروتمند شوید» آمد. کتاب کلاسیک ناپلئون هیل به لطف داستان‌های مردان خارق العاده‌ای از عصر طلایی صنعت آمریکا، مانند هنری فورد، توماس ادیسون و اندرو کارنگی، پس از گذشت بیش از 80 سال، همچنان مرتبط و عالی باقی مانده است. این کتاب بیش از 100 میلیون نسخه فروخته است و به همین دلیل است که آن را هم‌رده با محبوب‌ترین کتاب‌های کل تاریخ در همه ژانرها می‌دانند. اگر به خواندن این کتاب علاقه دارید، می توانید آن را تهیه کرده و بخوانید. همچنین می‌توانید به جای خرید نسخه اصلی کتاب، نسخه الکترونیکی آن را تهیه کنید. به تازگی، نسخه اول کمیاب کتاب «بیاندیشید و ثروتمند شوید» به قیمت 22,500 دلار فروخته شد.

5- پدر پول‌دار پدر فقیر (Rich Dad Poor Dad)

نویسنده: رابرت تی کیوساکی (Robert T. Kiyosaki)

سال انتشار: 1997

کتاب پدر پول‌دار پدر فقیر (Rich Dad Poor Dad)

مسلماً مشهورترین، تأثیرگذارترین و پر استنادترین کتاب امور مالی شخصی که تاکنون نوشته شده است، «پدر پولدار پدر فقیر» است که تا به امروز در بالای هرم این ژانر یا نزدیک به آن باقی مانده است. کار اصلی و مشهور رابرت کیوساکی که داستان دو پدر با دو دیدگاه متفاوت در مورد زندگی و ثروت است، توانسته الهام بخش میلیون‌ها نفر (در واقع ده‌ها میلیون نفر) باشد تا مانند یک فرد فقیر فکر نکنند و ذهنیت یک فرد ثروتمند را داشته باشند. این کتاب تا به امروز بیش از 32 میلیون نسخه فروخته است.

6- جوانان بی‌پول (Broke Millennial)

نویسنده: ارین لوری (Erin Lowry)

سال انتشار: 2017

کتاب جوانان بی‌پول (Broke Millennial)

کتاب «جوانان بی‌پول» که جدیدترین کتاب منتشر شده در این فهرست است، علیرغم انتشار با تاخیر زمانی 80 یا 90 ساله در مقایسه با برخی از رقبای خود، جایگاه اول را به خود اختصاص داده است. اما برخلاف داستان‌های جاودانه دوران رکود بزرگ، اثر ستاره‌ساز ارین لوری به طور خاص برای جوانان در عصر بانک‌داری الکترونیکی و بیت‌کوین نوشته شده است. Broke Millennial، یک مجموعه کتاب دو جلدی است که یکی از آن‌ها به پول پرداخته است و دیگری که به سرمایه‌گذاری می‌پردازد.

یکی از اپلیکیشن‌های پرداخت محبوب در ایران که در حوزه مالی و بانک‌داری الکترونیکی فعالیت می‌کند همراه کارت است. در این اپلیکیشن امکان کارت به کارت، دریافت موجودی، خرید بسته اینترنت همراه اول، ایرانسل، رایتل، شاتل موبایل و خرید شارژ از همین اپراتورها، پرداخت قبض و … فرآهم شده است. اپلیکیشن همراه کارت را می‌توانید از لینک‌های زیر برای اندورید و ios دانلود کنید:

7- مافوقی در وال استریت (One Up on Wall Street)

نویسندگان: پیتر لینچ و جان روچیلد (Peter Lynch and John Rothchild)

سال انتشار: 1988

کتاب مافوقی در وال استریت (One Up on Wall Street)

«مافوقی در وال استریت» یکی از اولین کتاب‌هایی بود که زیر و بم پیچیده سرمایه‌گذاری در بازار سهام را به زبان انگلیسی ساده و بدون استفاده از اصطلاحات تخصصی بروکر و معامله‌گر، تجزیه و تحلیل می‌کند. بر خلاف بسیاری از کتاب‌های امور مالی شخصی فلسفی و مفهومی بزرگ، شاهکار پیتر لینچ و جان روچیلد یک کالبد شکافی اساسی از اصول فاندامنتال بازار سهام مانند نحوه خواندن ترازنامه یک شرکت و کسب و کار است.

8- من به شما یاد می‌دهم تا ثروتمند شوید (I Will Teach You To Be Rich)

نویسنده: رامیت ستی (Ramit Sethi)

سال انتشار: 2009

کتاب من به شما یاد می‌دهم تا ثروتمند شوید

رامیت ستی در سال 2009 بازی را با کتابی تغییر داد که در آن یک برنامه شش هفته‌ای را برای افرادی که «از لحاظ مادی جاه‌طلب اما از نظر مالی بی‌اطلاع هستند» طراحی کرده بود. برنامه گام به گام یکی از کاربردی‌ترین و قابل اجرا‌ ترین برنامه‌هایی است که در کل صنعت خواهید یافت. این کتاب با موارد عملی مانند معافیت از هزینه کارت اعتباری، افتتاح حساب‌های سرمایه‌گذاری و بودجه‌بندی هزینه‌های خانوار سروکار دارد. کتاب «من به شما یاد می‌دهم تا ثروتمند شوید» بیش از 500,000 نسخه در سراسر جهان فروخته شده است.

9- همسایه میلیونر (The Millionaire Next Door)

نویسندگان: توماس جی استنلی و ویلیام دی. دانکو (Thomas J. Stanley and William D. Danko)

سال انتشار: 1995

کتاب همسایه میلیونر (The Millionaire Next Door)

«همسایه میلیونر» براساس این ایده است که افراد موفق و ثروتمند همه دارای هفت ویژگی مشترک هستند. این دو نویسنده چندین دهه تجربه مطالعه بر روی ثروتمندان دارند و تلاش‌های آنها در این کتاب به ثمر نشسته است. کتابی که ویلیام دی. دانکو و توماس جی استنلی با هم نوشته‌اند، با گذشت بیش از ربع قرن که از چاپ آن می‌گذرد، بیش از 2 میلیون نسخه فروخته است.

10- تو خفن هستی در پول درآوردن (You Are a Badass at Making Money)

نویسنده: جن سینسرو (Jen Sincero)

سال انتشار: 2017

کتاب تو خفن هستی در پول درآوردن

همان‌طور که از نام زیرکانه آن پیداست، کتاب جن سینسرو لحن هیجان‌انگیز اما خوش‌بینانه‌ای دارد. به عنوان جدیدترین کتاب منتشر شده در این فهرست، این کتاب با کتاب «جوانان بی‌پول» ارین لوری برابری می‌کند. سینسرو نیز مانند لوری، از موفقیت اولیه خود بهره برد تا دو کتاب بعدی با عنوان مشابه را بنویسد که همه کتاب‌ها با هم، یک فرانشیز (اجازه استفاده از نام تجاری) را تشکیل می‌دهند.

علاوه بر موارد گفته شده در اپلیکیشن همراه کارت می‌توانید خلافی خودرو، عوارض آزادراهی و جریمه طرح ترافیک را نیز استعلام گرفته و پرداخت کنید.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *