گرفتن رمز دوم چگونه است

برای دریافت رمز دوم (رمز اینترنتی) یا تغییر آن، کارت بانکی باید به دستگاه خودپرداز (ATM) بانک مبدا مراجعه کرد. به عنوان مثال برای گرفتن رمز دوم کارت بانک ملت باید به دستگاه‌های خود پرداز این بانک مراجعه کنید. پس از وارد کردن کارت بانکی به درون دستگاه، گزینه تغییر رمز را فشار دهید. سپس گزینه «رمز دوم» یا «رمز اینترنتی» را انتخاب کنید. در نهایت یک عدد ۵ تا ۱۲ رقمی برای خود انتخاب کنید.

برخی بانک‌ها مانند بانک پاسارگاد، امکان تغییر رمز دوم از طریق اپلیکیشن همراه‌بانک را بدون مراجعه به دستگاه‌های خودپرداز فراهم ساخته‌اند.

در هنگام گرفتن رمز دوم (فعالسازی رمز اینترنتی) توجه داشته باشید که رمز انتخابی خود را به صورت عدد پیچیده انتخاب نمایید. رمزهای ساده در برخی موارد توسط بانک‌ها مسدود می‌شوند.

گرفتن رمز دوم به طور خلاصه

 1. مراجعه به نزدیکترین عابر بانک
 2. وارد کردن کارت بانکی
 3. انتخاب گزینه تغییر رمز یا خدمات رمز
 4. انتخاب گزینه رمز دوم یا رمز اینترنتی
 5. وارد کردن یک عدد ۵ تا ۱۲ رقمی
 6. تکرار عدد وارد شده به عنوان تأیید رمز دوم

در مورد رمز دوم کارت بانکی بیشتر بدانید

برای خرید و انتقال وجه اینترنتی، لازم است رمز دوم کارت بانکی را داشته باشیم. در بالا به نحوه گرفتن رمز دوم اشاره شد. با دریافت رمز دوم کارت، عملیات بانکی و خرید تسهیل می‌شود. عملیاتی نظیر خرید از فروشگاه‌های اینترنتی (مثل دیجی‌کالا و …)، کارت به کارت، پرداخت اقساط بانکی و جرایم رانندگی، پرداخت قبض، خرید شارژ سیم‌کارت و خرید بسته اینترنت از جمله فعالیت‌هایی است که با داشتن رمز دوم کارت بانکی می‌توان انجام داد.

گرفتن رمز دوم اینترنتی

 

از راه‌های مختلفی می‌توان خدمات غیرحضوری را دریافت کرد:

 • استفاده از اینترنت بانک: با دریافت رمز دوم کارت بانکی می‌توان از طریق سیستم اینترنت بانک، عملیات بانکی را انجام داد. عملیاتی مانند کارت به کارت، دریافت موجودی و صورت حساب از جمله خدماتی هستند که از درگاه اینترنت بانک قابل دریافت هستند.
 • استفاده از اپلیکیشن‌های پرداخت: در سال‌های اخیر اپلیکیشن‌های پرداخت از جمله همراه‌کارت به یکی از پر کاربردترین روش‌ها برای انجام امور پرداخت و بانکی تبدیل شده‌اند. با فعال کردن رمز دوم کارت بانکی و شناسه امنیتی CVV2، می‌توان بسیاری از عملیات بانکی را از طریق تلفن همراه انجام داد. کارت به کارت، خرید شارژ، خرید بسته اینترنت، پرداخت جرائم راهنمایی و رانندگی، پرداخت قبض، نیکوکاری و … از جمله خدماتی است که با استفاده از اپلیکیشن‌های پرداخت می‌توان دریافت کرد.

اپلیکیشن همراه کارت را می‌توانید از لینک زیر دانلود کنید:

برخی نکات درباره استفاده از رمز دوم

 • اگر اشتباه زدن رمز کارت بانکی بیش از دو بار و به صورت متوالی انجام شود (سه باز اشتباه زدن رمز) رمز دوم کارت مسدود خواهد شد و برای دریافت رمز مجدد باید به خودپرداز بانک مبدا مراجعه کنید.
 • در انتخاب رمز کارت از وجود الگوهای تکراری و یا انتخاب اعداد آشنا (مثل تاریخ تولد) بپرهیزید.
 • در صورت فراموش کردن رمز کارت بانکی کافیست به خودپرداز مراجعه کرده و رمز جدید دریافت نمایید و برای دریافت رمز دوم کارت نیازی نیست که رمز قبلی را وارد کنید.
 • ممکن است برخی بانک‌ها کاربران را ملزم به استفاده از رومز دوم یکبار مصرف کنند. درباره این نوع رمز اینجا را مطالعه کنید.
 • گرفتن رمز دوم کارت از طریق اینترنت ممکن نیست و برای دریافت آن حتما باید به خودپرداز مراجعه کنید (تغییر رمز دوم از طریق اینترنت نیز امکان پذیر نیست).

نظرات

 • Afsaneh گفت:

  سلام من ملی کارتم رمزشو اشتبا زدم غیرفعال شده میشه ازطریق همراه بانک کارت ب کارت کنم البته رمز دوم دارم ..

  • همراه کارت گفت:

   سلام
   امکان انجام تراکنش از کارت مسدود وجود ندارد. لازمست برای رفع مشکل با مدارک شناسایی به یکی از شعب بانک صادر کننده کارت خود مراجعه بفرمایید.

 • Sara گفت:

  الان دسترسی به بانک ندارم و رمز دومم یادم رفته لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم

  • همراه کارت گفت:

   تا پیش از اطلاع از رمز دوم و دریافت رمز دوم جدید از بانک از استفاده از کارت مزبور در خریدهای اینترنتی خودداری بفرمایید زیرا با وارد نمودن بیش از ۳ بار رمز اشتباه کارت شما مسدود خواهد شد.

 • علی گفت:

  ایا می شود بدون رفتن به بانک برای کارت بانک ملی رمز دوم گرفت؟

  • همراه کارت گفت:

   سلام تنها با مراجعه به بانک مبدا میتوانید رمز دوم دریافت نماییند و یا رمز پویای خود را فعال سازید.

   • طاها گفت:

    لطفا راهنماییم کنین اون رمزیه وقتی کارتمونووارد عابر بانک میکنیم مینویسه رمز خود را وارد کنید این رمزو نمیدونم چیه فراموش کردم باید چیکار کنم

    • همراه کارت گفت:

     سلام
     لطفا به همراه مدارک شناسایی، به یکی از شعب بانک مبدا خود مراجعه نموده و اعلام بفرمایید رمز اول کارت خود را از دست داده اید.

    • Maral گفت:

     سلام‌من میخوام رمز دومم رو عوض کنم‌حتما باید به عابر بانک مبدا مراجعه کنم یا هر بانکی باشه مشکلی نیست؟

 • ارمین گفت:

  برای گرفتن رمز اینترنتی باید به دستگاه خودپرداز مراجعه کرد یا بانک؟

  • همراه کارت گفت:

   سلام با مراجعه به عابربانک بانک مبدا میتوانید رمز دوم دریافت نمایید.
   همچنین برای دریافت رمز پویا باید موضوع را با بانک مبدا خود پیگیری نمایید.

 • victorkaveh@gmail.com گفت:

  با عرض سلام وپوزش مجدد غرض از تصدیع به نظر می رسد که خوشبختانه از طریق همین رمزهای دوم ایستای فعلی می توان خریدهای اینترنتی وتراکنش های مالی کمتر از ۵۰۰ هزارتومان وایضا شارژهای مرتبط با قبوض و…را بدون سقف قیمتی پرداخت نمود.لذا خواستم پیشنهاد کنم که تراکنش های مالی مرتبط با صندوق های سرمایه گذاری بانک پارسیان هم بدون سقف قیمتی از طریق رمز ایستای دوم به روال سابق انجام گیرد.
  همچنین پیشنهاد می شود که برای کسانی که دسترسی به موبایل هم ندارند در سایر حوزه ها تمهیداتی اتخاذشود.به این معنا که تلفن ثابت واینترنت همان نقش وکارکرد موبایل را ایفا کند.یعنی با استفاده از اینترنت وتلفن ثابت (ترجیحا فقط تلفن ثابت)درصورت نیاز رمزهای پویا و….گرفته شود.بدون این که نیازی به تلفن همراه اصلا باشد.
  ضمنا پیشنهاد دیگری هم داشتم وآن این که علاوه بر این که طرح تبدیل رمزایستا به پویا کاملا جنبه اختیاری پیداکند برای خریدهای اینترنتی یا فقط مبالغ ارسالی از خریدار به فروشنده بصورت تحویل در هنگام دریافت محموله(ونه از طریق آنلاین) صورت گیرد ویا این که از طرق خودپردازهای بانک ها این فعل وانفعالات صورت پذیرد.چرا که عمده کلاهبرداری های اینترنتی از طریق خریدهای آنلاین بعضا صورت می پذیرد.اما اگر از طریق خودپردازهای بانک ها این مبالغ ارسال شوند هیچ امکان سواستفاده ای وجود نخواهد داشت وفروشنده نمی تواند رموزوشماره کارت و…خریدار رابدست بیاورد.
  سپاسگزارم
  کاوه یوسف زاده
  ۲۳/۲/۱۳۹۸

  سلام
  ضمن ابراز تشکر من باب پاسخ روشنگرانه تان
  به ذعم بنده این خبر بسیار بدی است.لطفا
  تمهیدات لازم را برای کسانی که فاقد دستگاه
  موبایل می باشند درنظر گرفته وسریعا تراکنش
  های بانکی مرتبط با صندوق های سرمایه گذاری
  بدون سقف قیمت را همانندپرداخت شارژها
  وقبوض بدون نیز به رمز پویا وبه همین روال
  سابق ادامه دهید.درغیراین صورت به ذعم بنده
  این خبر بسیار بدی است.حتی تراکنش های
  بانکی کمتر از ۵۰۰ هزارتومان هم نیاز به قبض
  پویا ندارند.لطفا سریعا تجدید نظر بفرمائید.
  سپاسگزارم.

 • morteza گفت:

  بابا چرا مردم رو چراسرکار میزارید امروز صبح رفتم بانک مسکن مارلیک گفتند فعلا خبری نیست ودستورالعملی نیومده فقط وقتم تلف شد

  • همراه کارت گفت:

   با سلام
   براساس ابلاغیه های رسمی، از ابتدای خرداد ماه رمز دوم کارت های بانکی غیرفعال می گردد و لازمست از رمز یکبارمصرف برای هر تراکنش اینترنتی استفاده بفرمایید.

 • محمدم گفت:

  سلام برای تعغیر رمز دوم به بانک مراجعه کردم گفتن باید اپلکیشن فصل کنید ولی متوجه نشدم چه اپلکیشنی وصل کنم ممنونم از راهنمایی

  • همراه کارت گفت:

   سلام
   در حال حاضر جهت افزایش امنیت سیستمی معرفی شده است که در آن از طریق اپلیکیشن اختصاصی بانک مبدا رمز دومی تولید می شود و این رمز برای مدت محدودی قابلیت استفاده خواهد داشت. شما در زمانی که مایل به انجام تراکنش یا خرید اینترنتی باشید، از نرم افزار مربوطه رمز دوم را دریافت می فرمایید و در فیلد رمز دوم در کانال پرداخت وارد می نمایید. در این میان اپلیکیشن همراه کارت برای شما به منزله کانال پرداخت عمل می نماید.
   لذا لازمست از بانک مبدا نام اپلیکیشن اختصاصی مربوط به آن بانک را پرسیده و اقدام به نصب آن بنمایید.

 • اسماعیل بگلری گفت:

  من الان مخام با همراه کارت موجودی بانک صادراتو بگیرم نمیشه

  • همراه کارت گفت:

   با سلام.
   متاسفانه در حال حاضر امکان مشاهده موجودی برای بانک هایی غیر از بانک آینده فعال نشده است ولی تا چند روز آینده استفاده از این سرویس برای بسیاری از بانک ها میسر خواهد شد.

 • سیداحمد گفت:

  سلام.خسته نباشید
  همین که کارتم گم شد رمز دوم کارت اولم هم بی اعتبار شد ولی هر رمز دومی میزنم بانک مینویسه تراکنش با موفقیت انجام شد ولی وقتی که میخواهم در گوشی اون رمز دوم را استفاده کنم مثلا میخوام شارژ بخرم
  گویشیم میگه شماره گارت صحیح نیست مشکل چیه لطفا برام ایمیل کنید مرسی عزیز.

 • علی گفت:

  من ملی کاتمو بخوام رمز دوم بزارم میگه شماره تلفنو وارد کنید وارد کردم گفت قبل از فعالسازی باید به برنامه مربوطه بروید

 • وحید گفت:

  سلام
  من ملی کارتمو عوض کردم،که الان شماره کارتم جدید شده.برای اینکه رمزدوم بگیرم به خودپرداز مراجعه کردم و هرگونه رمزی که میزنم میگه به دلیل سادگی رمز قابل قبول نیس.چکار کنم؟

  • همراه کارت گفت:

   با سلام

   پیشنهاد می شود رمزی ترجیحا بدون تکرار ارقام که سال تولد و بخشی از شماره ملیتان نباشد را انتخاب بفرمایید.

  • ستاره گفت:

   سلام من یادم رفته رمزدومم چی بوده چیکار باید بکنم ؟؟؟

   • همراه کارت گفت:

    با مراجعه به بانک مبدا مجدد اقدام به دریافت رمز نمایید.

    • d گفت:

     سلام من میخوام رمز دومم عوض کنم یکی دیگ دریافت کنم ــاز طریق همراه بانک میشه ایااا؟؟.

     • همراه کارت گفت:

      با سلام. به دلیل ملاحظات امنیتی همیشه فرآیند تغییر رمز باید از طریق ارائه فیزیکی کارت بانکی انجام شود و این امکان در هیچ اپلیکیشن آنلاینی وجود ندارد.

  • مهدی گفت:

   سلام من چه طوری رمز دوم دریافت کنم که به عابر بانک بانک مبدا نروم

   • همراه کارت گفت:

    سلام
    به دلیل ملاحظات امنیتی همیشه فرآیند تعیین/ تغییر رمز باید از طریق ارائه فیزیکی کارت بانکی انجام شود و این امکان در هیچ اپلیکیشن آنلاینی وجود ندارد.

دیدگاه خود را اضافه کنید :

نام و ایمیل اختیاری است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *