کیف پول الکترونیکی

تاریخچه استفاده از کیف پول، ارتباط تنگاتنگی با روی کار آمدن اسکناس دارد. دلیل اصلی استفاده از کیف پول این بود که اشخاص تمام پول و سرمایه خود را در طی روز جابجا نکرده و تنها مقدار مورد نیاز روزانه را به همراه ببرند. با استفاده از کیف پول، هر میزان وجه که جهت گذراندن امور روزانه مورد نیاز بود، قابل حمل شد. به این ترتیب کیف پول به یکی از وسایل ضروری هر شخص تبدیل شد. پس از به وجود آمدن معاملات آنلاین مفهوم کیف پول الکترونیکی مطرح گردید.

کیف پول الکترونیک

با پیشرفت علم و گسترش استفاده از گوشی‌های هوشمند و کامپیوترها، کاربرد پول به شکل اسکناس کاهش یافت. در دوران کنونی، تبادلات به صورت الکترونیکی و با استفاده از تلفن‌های همراه بسیار متداول است. در حال حاضر ۸۰ درصد تبادلات مالی در کشور ایالات متحده به صورت الکترونیکی انجام می‌شود. با توجه به این افزایش چشمگیر استفاده از تکنولوژی در تبادلات بانکی، مفهوم کیف پول الکترونیکی نیز روی کار آمده‌است. کاربرد کیف پول بانکی الکترونیکی همانند کیف پول معمولی است ولی کیف پولی که به جای اسکناس و سکه، حاوی وجه و اعتبار الکترونیکی است. کاربر، کلیه اطلاعات مربوط به کارت‌های اعتباری خود را وارد کیف پول الکترونیکی می‌کند. پس از آن، هر زمان احتیاج به استفاده از کارت اعتباری باشد، می‌توان به سادگی از طریق تلفن همراه و وارد کردن رمز، تراکنش مورد نظر را انجام داد.

کیف پول‌های الکترونیکی رایج

کیف پول بانکی از طریق حساب بانکی قابل شارژ کردن است. با استفاده از کیف پول بانکی، دیگر نیاز نیست برای هر ارسال یا دریافت پول، از کارت بانکی استفاده کرد. می‌توان پول به کیف پول بانکی واریز و یا برداشت کرد و موجودی درون آن را کنترل کرد.

در حال حاضر استفاده از اپلیکیشن‌های کیف پول الکترونیکی در تمام دنیا گسترش یافته‌است. شرکت‌های نامداری در سطح جهان چنین اپلیکیشن‌هایی به بازار عرضه کرده‌اند. معروف‌ترین این اپلیکیشن‌ها «Google Pay Send»، «Apple Pay»،‌ «Samsung Pay»، «Paypal»، «Venmo» و … هستند که برخی از آن‌ها در ادامه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

Google Pay Send

کیف پول بانکی الکترونیکی، نخستین بار در سال ۲۰۱۱، بصورت محدود توسط کمپانی «گوگل» و تحت عنوان «Google Wallet» عرضه شد و بعدها به «Google Pay Send» تغییر نام داد. این کیف پول مجهز به تکنولوژی ارتباط از راه نزدیک (NFC) است و صرفا بر روی گوشی‌های تلفن همراه مجهز به این تکنولوژی قابل اجرا است. برای کار کردن با کیف پول گوگل باید ابتدا اطلاعات مربوط به کارت اعتباری (Credit Card) را وارد کرد. در حین خرید از فروشگاه‌های مجهز به دستگاه تکنولوژی ارتباط از راه نزدیک، با قرار دادن گوشی تلفن همراه در برابر دستگاه و با وارد کردن رمز کیف پول الکترونیکی، پرداخت صورت می‌گیرد.

google pay send
کیف پول بانکی الکترونیکی گوگل

Apple Pay

پس از «گوگل» و در سال ۲۰۱۴ کمپانی «اپل» از اپلیکیشن کیف پول بانکی «Apple Pay» رونمایی کرد که از تلفن‌های هوشمند ساخت کمپانی اپل پشتیبانی می‌کرد. نحوه کارکرد این کیف پول بانکی نیز مانند کیف پول گوگل است و خرید صرفا از طریق دستگاه‌های NFC مقدور است.

apple pay
کیف پول الکترونیکی اپل

Samsung Pay

در سپتامبر سال ۲۰۱۵ کمپانی «سامسونگ» نیز از کیف پول بانکی الکترونیکی «Samsung Pay» یا «Loop Pay» پرده‌برداری کرد. نحوه کار با اپلیکیشن کیف پول سامسونگ نیز مانند کیف پول گوگل و اپل است با این تفاوت که کیف پول سامسونگ مجهز به سیستم انتقال امن مغناطیسی (MST) هستند. تکنولوژی MST این امکان را فراهم می‌کند که خرید از فروشگاه‌های فاقد سیستم NFC نیز صورت پذیرد. این سیستم باعث می‌شود که دستگاه‌های کارتخوان موجود در فروشگاه‌ها، با کیف پول الکترونیکی و تلفن همراه مانند کارت اعتباری معمولی برخورد کنند. به این معنی که گوشی تلفن همراه سیگنالی را برای دستگاه ارسال می‌کند که اطلاعات روی کارت فیزیکی را شبیه‌‌سازی می‌کند. به این دلیل با استفاده از کیف پول سامسونگ، پرداخت‌های الکترونیکی آسان‌تر انجام می‌پذیرد.

تکنولوژی MST موجود در کیف پول الکترونیکی سامسونگ
تکنولوژی MST موجود در کیف پول الکترونیکی سامسونگ

در ایران هم مانند سایر کشورهای جهان، استفاده از کیف پول بانکی الکترونیکی رو به افزایش است. اپلیکیشن‌هایی مانند «رسید» و «کیپو»، خدمات کیف پول بانکی الکترونیکی را ارائه می‌دهند. انتقال وجه، خرید شارژ برای سیم‌کارت تلفن همراه، دریافت موجودی و نیکوکاری از جمله خدماتی هستند که بدون نیاز به وارد کردن اطلاعات کارت بانکی و با شارژ کردن کیف پول الکترونیکی، می‌توان از آن‌ها بهره‌مند شد. «همراه کارت» به عنوان یک اپلیکیشن پرداخت آنلاین وجه، در کنار دیگر خدمات بانکی موجود در اپلیکیشن، به زودی خدمات گسترده‌ای در زمینه کیف پول بانکی الکترونیکی ارائه خواهد داد. امکان انجام امور بانکی بدون نیاز به حضور در بانک و صرفا از طریق شارژ کردن کیف پول الکترونیکی، در اپلیکیشن «همراه‌کارت» انجام‌پذیر خواهد بود.

مطالب مرتبط

نظرات (1)

سلام
برنامه خودتون چرا کیف پول نداره پس

نظر بدهید