کارمزد کارت به کارت بانکی دقیقا چقدر است؟

میزان کارمزد کارت به کارت هر تراکنش، به مبلغ انتقالی بستگی دارد و با توجه به آن تغییر می‌کند. کمترین کارمزد، مربوط به جابه‌جایی مبالغ تا 1 میلیون تومان است که برابر 500 تومان است. از طرفی، بیشترین هزینه کارت به کارت، 3300 تومان است که به انتقال وجه مبالغ 14 تا 15 میلیون تومان اختصاص دارد. در واقع، کارمزد انتقال پول در بانک‌ها با توجه به مبلغ انتقالی، بین 1000 تا 3300 تومان برای افراد هزینه دارد.

 

کارت به کارت، یکی از پرکاربردترین خدمات بانکی است. لحظه‌ای بودن تسویه حساب با استفاده از این روش، مشکلات زیادی را در تعاملات بانکی حل کرده و محبوبیت آن را چند برابر کرده است. هر یک از ما موارد زیادی را به خاطر داریم که نیاز به انتقال فوری پول داشته و از کارت به کارت استفاده کرده‌ایم. برای مثال:

 • انتقال پول به نزدیکان در زمانی که پول کافی برای خرید ندارند.
 • کارت به کارت کردن کرایه تاکسی
 • پرداخت وجه بعضی از خریدهای تلفنی یا اینترنتی

 

کارمزد کارت به کارت چقدر است؟

از زمانی که برای کارت به کارت کردن باید به خودپرداز یکی از بانک‌های مبدا یا مقصد مراجعه می‌کردیم، تا به امروز که با استفاده از اپلیکیشن‌های پرداخت در کمتر از یک دقیقه می‌توان کارت به کارت کرد، کارمزدی برای استفاده از این خدمت وجود داشته است.

 

در جدول زیر می‌توانید میزان کارمزد هر تراکنش کارت به کارت با توجه به مبلغ انتقالی را مشاهده کنید. همان طور که می‌بینید، کارمزد کارت به کارت 1 میلیون تومان برابر با 500 تومان است و به ازای هر 1 میلیون تومان بیشتر، کارمزد کارت به کارت 200 تومان بیشتر می‌شود. مثلا کارمزد انتقال وجه 10 میلیون تومان برابر با 2300 تومان است.

 

مبلغ انتقالیکارمزد
تا 1 میلیون تومان500 تومان
از 1 تا 2 میلیون تومان700 تومان
از 2 تا 3 میلیون تومان900 تومان
از 3 تا 4 میلیون تومان1100 تومان
از 4 تا 5 میلیون تومان1300 تومان
از 5 تا 6 میلیون تومان1500 تومان
از 6 تا 7 میلیون تومان1700 تومان
از 7 تا 8 میلیون تومان1900 تومان
از 8 تا 9 میلیون تومان2100 تومان
از 9 تا 10 میلیون تومان2300 تومان
از 10 تا 11 میلیون تومان2500 تومان
از 11 تا 12 میلیون تومان2700 تومان
از 12 تا 13 میلیون تومان2900 تومان
از 13 تا 14 میلیون تومان3100 تومان
از 14 تا 15 میلیون تومان3300 تومان

کارمزد کارت به کارت به چه صورتی و بین چه کسانی تقسیم می‌شود؟

این کارمزد بین چهار بازیگر اصلی در ارائه خدمت کارت به کارت تقسیم می‌شود. برای مثال کارت به کارت از مبدا بانک آینده به مقصد بانک سامان را که با استفاده از دستگاه خودپرداز ملت انجام می‌شود، در نظر بگیرید. چهار طرف درگیر در این انتقال عبارتند از:

 

۱- بانک صادر کننده کارت مبدا: بانک آینده

۲- بانک صادر کنند کارت مقصد: بانک سامان

۳- سوئیچ انجام دهنده: منظور از سوئیچ، شرکت واسط ارائه دهنده خدمت انتقال بوده که در این مثال شرکت «به پرداخت ملت» است.

۴- شبکه شتاب: به عنوان ارائه دهنده زیرساخت مبادلات بین بانکی

 

برای مثال برای کارمزدهای 500، 700 و 900 تومان، سهم هر یک از طرفین به شرح زیر است:

کارت به کارتکارمزدصادر کننده کارت مبداشتابسوئیچ انجام دهندهصادر کننده کارت مقصد
۰ تا ۱ میلیون تومان۵۰۰۵۰۱۰۰۳۰۰۵۰
۱ تا ۲ میلیون تومان۷۰۰۵۰۱۰۰۳۰۰۲۵۰
۲ تا ۳ میلیون تومان۹۰۰۵۰۱۰۰۳۰۰۴۵۰

 

همان‌طور که در جدول بالا دیده می‌شود، مازاد کارمزد کارت به کارت در مبالغ بالاتر، به صادر کننده کارت مقصد تعلق می‌گیرد. علت این موضوع این است که تصفیه حساب بین بانکی در پایان روز کاری انجام می‌شود، در نتیجه بانک مقصد باید به صورت لحظه‌ای و قبل از دریافت وجه از بانک مبدا، مبلغ مورد نظر را به حساب فرد واریز کند. در نتیجه برای جبران‌سازی این پرداخت پیش از موعد، مبلغ مازادی از مشتری دریافت و به بانک مقصد داده می‌شود.

 

قابل ذکر است زمانی که مبدا و مقصد کارت به کارت یکسان باشد، تراکنش از طریق شبکه شتاب انجام نمی‌شود و در نتیجه میزان کارمزد آن توسط بانک مربوطه محاسبه می‌شود. در اکثر موارد کارمزدی برای تراکنش داخلی در نظر گرفته نمی‌شود.

 

انجام کارت به کارت در اپلیکیشن‌های پرداخت هم مشمول این دستورالعمل است. هریک از اپلیکیشن‌های پرداخت به یکی از سوئیچ‌های بانکی متصل بوده و سوئیچ مورد نظر سهم خود را از کارمزد کارت به کارت دریافت می‌کند.

کارمزد کارت به کارت

اپلیکیشن پرداخت «همراه کارت» سعی کرده است با ارائه خدمات ویژه و خلاقانه‌ای، انجام کارت به کارت را ساده و سریع‌تر کند. در این راستا می‌توان به قابلیت‌های زیر در این اپلیکیشن اشاره کرد:

 • کارت به کارت به مخاطبان گوشی و بدون داشتن شماره کارت
 • کارت به کارت با استفاده از اسکن کارت مقصد
 • کارت به کارت با کپی کردن متن کامل پیامک بانکی
 • درخواست پول از مخاطبان بر بستر کارت به کارت

 

همچنین خدمات متمایزی در زمینه خرید شارژ و خرید بسته اینترنت هم در همراه کارت ارائه می‌شود. اپلیکیشن همراه کارت را از لینک‌های زیر دانلود کنید:

نظرات

 • زینب دورقی پور گفت:

  سلام چرا وقتی میخوام کارت به کارت انجام بدم پیام خطا میده که مثلاصاحب شماره موبایل و کد ملی یکسان نیستند در صورتی که خط به نام خودمه و مرتب هم از همین برنامه استفاده میکنم، شارژ رو بهم میده ولی کارت به کارت رو خطا میزنه؟

  • همراه کارت گفت:

   سلام برخی از بانک‌ها پیش از انجام تراکنش و در راستای افزایش امنیت، تطابق کد ملی صاحب کارت و صاحب سیم‌کارت را انجام می‌دهند. برای حل این مشکل باید سیم کارت مورد استفاده را به نام خود انتقال دهید.در صورت حل نشدن با مرکز پاسخگویی همراه کارت (02127663320) تماس بگیرید.

 • سبکروکریمی محمدعلی گفت:

  Sabokro

 • علی عمرانی گفت:

  با سلام
  اگر بیمه ایران هم در همراه کارت لحاظ شود مفیدتر خواهد بود

 • عباس.احمد شیروانی گفت:

  چرا تاکنون سیستم استفاده از رمز اول ودم یکبار مصرف. در همراه کارت فعال نشده . 98/10/9

  • همراه کارت گفت:

   دکمه دریافت رمز پویا در همراه کارت وجود دارد ولی فعال نشده است. ههمزمان با اجباری شدن استفاده از این رمز، فعال خواهد شد. اما با اپهای رمز ساز مثل ریما میشه رمز پویا دریافت کرد.

دیدگاه خود را اضافه کنید :

نام و ایمیل اختیاری است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *