چگونه از امنیت یک اپلیکیشن پرداخت مطمئن شده و به آن اعتماد کنیم؟

امنیت اپلیکیشن پرداخت

وقتی صحبت از اپلیکیشن‌های موبایل می شود شاید اولین فکری که به ذهن ما برسد بحث امنیت اطلاعات و حفظ حریم خصوصی باشد؛ مخصوصا وقتی بخواهیم یک اپلیکیشن پرداخت را نصب و استفاده کنیم. امنیت اطلاعات در این اپلیکیشن‌ها امری بسیار مهم و حیاتی است که برای جلوگیری از سوء‌استفاده و دسترسی دیگران به اطلاعات کارت بانکی باید توجه ویژه‌ای به آن کنید.

اما سوالی که ممکن است برایتان پیش بیاید این است که برای اطمینان از امنیت اپلیکیشن‌های پرداخت چه فاکتورهای را باید در نظر بگیریم تا بتوانیم به آن اعتماد کرده، کارت‌های بانکی خود را در آن اضافه و انتقال وجه و پرداخت‌های خود را با استفاده از آن انجام دهیم؟

در ادامه به تمامی این سوال‌ها پاسخ خواهیم داد. با ما همراه باشید.

برای اطمینان از امنیت اپلیکیشن‌های پرداخت بایستی به 4 فاکتور مهم توجه کنید که عبارتنداز:

1- شناخت پیشینه اپلیکیشن

2- وضعیت اپلیکیشن در استورهای معتبر

3- تبلیغات در فضاهایی که نیاز به مجوز دارند

4- بانک‌های طرف قرارداد

 

1- شناخت پیشینه اپلیکیشن

برای اطمینان و آگاهی از امنیت اپلیکیشن‌ پرداخت، بد نیست که درباره پیشینه آن تحقیق کرده و آن را بشناسیم. اپلیکیشن‌های پرداخت معتبر معمولا تحت‌نظر یکی از بانک‌های کشور هستند که خود بانک مربوطه نیز تحت‌نظر بانک مرکزی فعالیت دارد.

برای مثال اپلیکیشن همراه کارت تحت نظر بانک آینده، اپلیکیشن آپ تحت نظر بانک کشاورزی، اپلیکیشن تاپ تحت نظر بانک پارسیان و اپلیکیشن سکه متعلق به بانک ملت است.

تمامی این اپلیکیشن‌های پرداخت ایمن و بزرگ متعلق به شرکت‌های PSP (ارائه‌دهنده خدمات پرداخت) یا شرکت‌های پرداخت‌یار هستند. به عنوان مثال مالک اپلیکیشن همراه کارت، شرکت «تجارت الکترونیک ارتباط فردا» بوده که جزو شرکت های پرداخت یار مجاز به انجام فعالیت در شبکه شاپرک است و اپلیکیشن آپ متعلق به شرکت «آسان پرداخت پرشین» بوده که یک شرکت PSP است.

برای مشاهده لیست شرکت‌های پرداخت یار و PSP می‌توانید بر روی لینک‌های زیر کلیک کنید:

لیست پرداخت یارها

لیست PSP ها

 

2- وضعیت اپلیکیشن در استورها

به طور معمول، اپلیکیشن‌های رسمی و معتبر تعداد دانلود و نصب زیادی در استورها دارند و نظرات زیادی درباره آنها نوشته می‌شود. این اپلیکیشن‌ها معمولا چند میلیون دانلود و نصب دارند مثلا اپلیکیشن همراه کارت در کافه بازار که استور رسمی کشورمان است 2 میلیون نصب فعال و بیش از 5 میلیون نصب فعال در گوگل‌پلی دارد.

برخی از اپلیکیشن های کوچک از نام برند اپلیکیشن های بزرگ سوءاستفاده کرده و از این طریق اقدام به کلاه برداری‌های اینترنتی و به دست آوردن اطلاعات بانکی افراد می‌کنند. برای مثال اپلیکیشن «کارت همراه»، (همان‌طور که می‌بینید اسم آن بسیار مشابه همراه کارت است) برنامه ای است که در حال سواستفاده از اطلاعات کاربران اینترنتی است و فیشینگ می‌کند؛ ولی اگر نام آن را در گوگل‌پلی سرچ کنید خواهید دید که تنها 10 هزار تا دانلود داشته است و بنابراین نمی‌توان به آن اعتماد کرد.

وضعیت اپلیکیشن ها در استورها

3- تبلیغات در فضاهایی که نیاز به مجوز دارند

تبلیغات در فضاهای رسمی کشور معمولا تحت نظارت نهادهای قانونی انجام می‌شود و تنها شرکت‌هایی می‌توانند در این فضاها تبلیغ کنند که مجوز داشته باشند. بنابراین، علاوه بر 2  فاکتوری که پیش از این ذکر شد، در صورتی که یک اپلیکیشن پرداخت در یک فضای رسمی کشور تبلیغ شده باشد می‌توان به آن اعتماد کرد؛ مانند بیلبوردهای تبلیغاتی.

برای انتشار بیلبوردهای تبلیغاتی در سطح شهر حتما باید از چند نهاد رسمی مجوز گرفت. پس اپلیکیشنی که برای تبلیغات از این بیلبوردها استفاده کرده باشد، تایید شده و معتبر است. مانند بنرهای تبلیغاتی اپلیکیشن همراه کارت، آپ، تاپ، 780 و … موجود در سطح شهرهای مختلف کشور.

 

بیلبورد تبلیغاتی

4- بانک‌های طرف قرارداد

اپلیکیشن‌های پرداخت معتبر معمولا با اکثر بانک‌های مطرح کشور همکاری داشته و سرویس کارت به کارت را از آنها دریافت می‌کنند. برای این منظور، امنیت این اپلیکیشن‌ها بارها توسط این بانک‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد. در واقع هر بانکی قبل از ارائه سرویس انتقال وجه به اپلیکیشن‌های پرداخت یکبار امنیت آن را به طور کامل بررسی می‌کند.

برای مثال اپلیکیشن همراه کارت طرف قرارداد با 31 بانک کشور، تاپ 27 بانک، اپلیکیشن سکه 28 بانک و 724 تعداد 24 بانک است.

نظرات

 • اصغر گفت:

  این برنامه واقعا افتضاحه پوله من و انتقال دادن اشتباهی اعلام کرده که انجام نشده و پیگیر هم نیستن.
  شرکت به شدت بی درو پیکری هست.
  جرات ندارن لوکیشن شرکت رو بگن، انقدر بی درو پیکره

  • همراه کارت گفت:

   دوست عزیز، از مشکل پیش آمده متاسفیم لطفاً برای مشخص شدن مشکل پیش آمده با مرکز پاسخگویی همراه کارت (02191020009) تماس بگیرید.

دیدگاه خود را اضافه کنید :

نام و ایمیل اختیاری است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *