پرداخت قبض گاز

پرداخت قبض گاز

 

در حال حاضر، چندین روش آسان و غیر حضوری برای پرداخت قبض گاز وجود دارد. این روش‌ها باعث شده تا افراد بدون نیاز به حضور در بانک، اقدام به پرداخت قبض خود کنند تا علاوه بر صرفه‌جویی در وقت، زمینه‌ای برای حذف قبض‌های کاغذی و کمک به محیط زیست فراهم شود. در ادامه قصد داریم نحوه پرداخت قبض گاز از روش‌های مختلف را توضیح دهیم.

 

پرداخت قبض گاز از طریق اپلیکیشن همراه کارت

یکی از روش‌های سریع و آسان برای پرداخت و مشاهده قبض گاز، استفاده از اپلیکیشن‌‌های پرداخت از جمله «همراه‌‌‌‌‌‌‌کارت» است. در همراه کارت می‌توانید پرداخت قبض گاز تهران، مشهد، شیراز، کرج، تبریز و سایر شهرهای ایران را انجام دهید. در این اپلیکیشن دو روش استعلام (محاسبه قبض گاز) و پرداخت قبض گاز وجود دارد که در ادامه به این روش‌ها خواهیم پرداخت:

 

استعلام و پرداخت قبض‌گاز:  در منو اصلی گزینه استعلام قبض را لمس کنید. سپس با انتخاب گزینه «قبض گاز» وارد نیم صفحه استعلام شوید و با وارد کردن شماره اشتراک، مبلغ صورت‌حساب گاز را مشاهده کنید. پس از بررسی مبلغ قبض گاز و اطمینان از درستی اطلاعات وارد شده می‌توانید قبض را پرداخت نمایید.

 

پرداخت از منوی اسکن: در صورت دسترسی به قبض گاز کاغذی، می‌توانید با اسکن بارکد روی قبض (از طریق منوی اسکن همراه کارت)، مبلغ آن را پرداخت کنید.

 

* امکان پرداخت سایر قبوض خدماتی از جمله قبض برق، قبض آب، قبض تلفن ثابت، قبض همراه اول و قبض ایرانسل نیز در همراه کارت ممکن است. همراه کارت را از لینک‌های زیر دانلود کنید:

وبسایت شرکت ملی گاز

از راه‌های پرداخت اینترنتی قبض گاز می‌توان مراجعه به وب‌سایت شرکت ملی گاز را نام برد که خدمات پرداخت قبض گاز را ارائه می‎‌دهد. افراد با مراجعه به این وب‌سایت می‌توانند آخرین قبض و سوابق قبض گاز را مشاهده کرده و در صورت تمایل قبض خود را پرداخت کنند.

 

پرداخت قبض گاز از طریق خودپرداز

یک راه دیگر، مراجعه به دستگاه‌های خودپرداز و پرداخت قبض گاز از این طریق است. کافیست پس از وارد نمودن کارت بانکی، شناسه قبض و پرداخت را در منوی پرداخت قبض وارد کرده یا بارکد قبض کاغذی را اسکن کنید تا مبلغ قبض از حساب شما کسر شود.

 

شماره تلفن پرداخت قبض گاز

یکی دیگر از راه‌های پرداخت غیر حضوری قبض، استفاده از تلفن گویا و پرداخت قبض گاز با تلفن است. شماره تلفن گویای (۲۰۰۰) برای پرداخت قبض گاز از طریق تلفن راه اندازی شده است. لازم به ذکر است که از این طریق می‌توانید پیگیری پرداخت قبض گاز را نیز انجام دهید.

 

سامانه پیامکی قبض گاز

تمامی مشترکین برای صدور پیامکی قبض، می‌توانند شماره اشتراک خود را به صورت *1شماره اشتراک به شماره 1000194 ارسال کنند که این سرشماره از سوی شرکت ملی گاز اعلام شده است.

 

پرداخت قبض گاز از طریق اینترنت بانک

قبض گاز را از طریق اینترنت بانک هم می‌توان پرداخت کرد ولی برای پرداخت قبض از مبدا هر بانک باید وارد اینترنت بانک همان بانک شوید. مثلا اگر بخواهید به عنوان بانک مبدا پرداخت قبض پاسارگاد را انتخاب کنید، باید وارد اینترنت بانک پاسارگاد شوید. اطلاعات ورود به اینترنت بانک هر بانک را باید از شعب همان بانک دریافت نمایید.

نکاتی درباره پرداخت قبض گاز با اپلیکیشن‌های موبایل

 در صورتی که برای پرداخت قبض گاز از اپلیکیشن‌های موبایل استفاده می‌کنید به نکات زیر دقت کنید:

 

زمان تسویه حساب قبض:  قبض گاز پرداخت شده ممکن است تا ۷۲ ساعت بعد تسویه شود.

* در صورتی که اقدام به پرداخت قبض گاز تاریخ گذشته کنید، یعنی پرداخت قبض بعد از مهلت پرداخت صورت بگیرد زمان بیشتری جهت تسویه نیاز است.

 

پرداخت قبض تکراری: در صورتی که قبضی به اشتباه دوبار پرداخت شود، مبلغ بازگردانده نمی‌شود و در قبض دوره بعد از حساب شما کسر می‌شود.

شماره اشتراک قبض گاز چیست؟

شماره اشتراک عددی 12 رقمی است که اولین رقم اول آن صفر است (برای مثال 007011590054) و بر روی قبض گاز درج شده است. با وارد کردن شماره اشتراک در اپلیکیشن همراه کارت می‌توانید اقدام به استعلام و پرداخت قبض گاز خود کنید. البته شماره اشتراک بعضی از استان‌های کشور کمتر از 12 رقم است که در این صورت کاربر باید به میزان تعداد ارقامی که کم است از سمت چپ به شماره اشتراک خود صفر اضافه کند.

چگونه قبض گاز را پرداخت کنیم؟

در همراه کارت تنها با وارد کردن شماره اشتراک قبض می‌توانید اقدام به استعلام و پرداخت قبض گاز برای تمامی شهرهای ایران کنید. بعد ازانجام عملیات پرداخت، قبض گاز شما به صورت آنی پرداخت می‌شود که برای اطمینان از آن، می‌توانید از بخش استعلام همراه کارت، استعلام بگیرید.

در صورت پرداخت اشتباهی قبض گاز چه باید کرد؟

اگر قبض گاز خود را اشتباهی پرداخت کرده باشید می‌تواند 2 دلیل داشته باشد: 1- شماره اشتراک را نادرست وارد کرده اید 2- یک قبض را دوبار به صورت تکراری پرداخت کرده اید. در صورتی که به هر دلیلی قبض گاز خود را اشتباهی پرداخت کرده باشید باید به اداره گاز منطقه مربوطه مراجعه کرده و پیگیری‌های لازم را انجام دهید. لازم به ذکر است که همراه کارت از پرداخت تکراری قبض گاز جلوگیری می‌کند؛ مگر اینکه قبض از درگاه دیگری و به فاصله کمی پرداخت شده باشد که در این صورت با پرداخت مجدد آن در همراه کارت بستانکار خواهید شد و این مبلغ از قبض گاز شما در دوره بعد کسر خواهد شد.

نظرات

  • شبنم گفت:

    چگونه دریافتا صورت حساب بین بازه زمانی مشخص گاز مصرفی رو دریافت کنیم؟
    این کار برای مستاجر ها خیلی کاربردی و مورد نیاز است

دیدگاه خود را اضافه کنید :

نام و ایمیل اختیاری است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *