پرداخت قبض برق

در اپلیکیشن همراه کارت، تنها با وارد کردن شناسه قبض می‌توانید اقدام به استعلام و پرداخت قبض برق برای تمامی شهرهای ایران کنید. این اپلیکیشن را از لینک‌های زیر دانلود کنید:

 

 

سالانه در حدود ۱۴۴۰ میلیارد تومان برای صدور قبض‌های کاغذی (قبض برق، قبض گاز، قبض آب، قبض تلفن ثابت و قبض موبایل) هزینه می‌شود. طرح حذف قبض‌های کاغذی به غیر از صرفه‌جویی در این هزینه، باعث از بین رفتن هزینه‌های اضافی همچون ارسال قبض به درب منازل می‌شود. با حذف قبض‌های کاغذی راه‌های مختلفی برای استعلام و پرداخت قبوض بدون مراجعه حضوری ارائه شده است. در ادامه، اصلی‌ترین روش‌های غیرحضوری استعلام قبض برق را آورده ایم:

 

روش‌های استعلام قبض برق:

۱استعلام قبض برق با اپلیکیشن همراه کارت

با نصب «همراه کارت»، می‌توانید به سادگی اقدام به مشاهده قبض برق کنید. کافیست وارد قسمت استعلام قبض شده و سپس شناسه قبض را وارد نمایید. همچنین در این اپلیکشن می‌توان شناسه قبض را از لیست شناسه‌های ذخیره شده انتخاب کرد. در این حالت دیگر نیازی نیست که شناسه قبض برق را در جایی ذخیره کرده و هر بار وارد کنید.

همراه کارت را از لینک‌های زیر دانلود کنید:

۲- مشاهده قبض برق با ارسال پیامک

در این روش کافیست عبارت *۱*شناسه قبض# به شماره ۱۰۰۰۱۵۲۱ پیامک شود. پس از ارسال این کد، صورتحساب قبض هر دوره به شماره تماس مشترک پیامک می‌شود. قابل توجه است که این شماره صرفاً برای مشاهده صورتحساب و پرداخت قبض برق تهران کاربرد دارد.

 

۳- استعلام قبض برق از طریق تلفن

روش دیگر استعلام  قبض برق، شماره‌گیری تلفن گویای ۱۵۲۱ است که با وارد کردن عدد 13 رقمی شناسه قبض ، اطلاعات صورتحساب برای کاربر خوانده می‌شود.

در ادامه قصد داریم روش‌های موجود برای پرداخت قبض برق را معرفی کنیم که با استفاده از آنها می‌توانید اقدام به پرداخت قبض خود کنید.

 

روش‌های پرداخت قبض برق:

۱- پرداخت قبض برق با اپلیکیشن همراه کارت

همان طور که در بالا گفتیم، با نصب «همراه کارت» می‌توانید مشاهده قبض برق و پرداخت آن را برای تمامی شهرهای ایران از جمله تهران، اصفهان، مشهد، تبریز، کرمان، کرج، شیراز و سایر شهرها به سادگی انجام دهید. پرداخت قبض برق با شناسه قبض در این برنامه امکان پذیر است. برای این منظور، کافیست وارد قسمت استعلام قبض شده و سپس شناسه قبض را وارد نمایید. همان طور که در بالا هم اشاره کردیم، در این اپلیکشن می‌توان شناسه قبض را از لیست شناسه‌های ذخیره شده انتخاب کرد. در این حالت دیگر نیازی نیست که شناسه قبض برق را در جایی ذخیره کرده و هر بار وارد کنید.

2- پرداخت قبض برق با تلفن

برای پرداخت قبض از این روش، باید پس از شماره گیری ۱۵۲۱، اطلاعات شناسه قبض برق را وارد نمایید. سپس مبلغ بدهی توسط سامانه اعلام می‌شود. در مرحله بعد باید اطلاعات کارت بانکی را وارد کرده تا قبض پرداخت شود.

 

۳- پرداخت قبض برق از طریق وبسایت شرکت توزیع برق

برای پرداخت قبض برق تهران می‌توانید با مراجه به وبسایت شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ از خدمات استعلام و پرداخت ارائه شده در این وبسایت استفاده نمایند.

 

۴- پرداخت قبض برق از طریق اینترنت بانک

راه دیگر برای پرداخت قبض، اقدام از طریق اینترنت بانک است. ولی برای پرداخت قبض از مبدا هر بانک باید وارد اینترنت بانک همان بانک شوید. مثلا اگر قصد دارید کارت بانک ملت را به عنوان کارت مبدا پرداخت قبض انتخاب کنید، وارد اینترنت بانک ملت شده و اطلاعات پرداخت (شناسه قبض و شناسه پرداخت) را وارد نمایید.

علاوه بر قبض برق، امکان پرداخت قبض آب و پرداخت قبض گاز هم در همراه کارت فراهم شده است. امکان پرداخت گروهی قبوض هم از امکانات جدید اپلیکیشن همراه کارت است. به این صورت که می‌توان قبض آب، قبض برق، قبض گاز، قبض موبایل و قبض تلفن ثابت را به صورت هم‌زمان استعلام کرده و مبلغ را به صورت یک‌جا پرداخت نمایید.

شناسه قبض چیست و چه کاربردی دارد؟

شناسه قبض کد یکتایی است که نشان دهنده اطلاعاتی مانند نوع قبض (برق، آب و ...)، کد شرکت مربوطه مانند برق شیراز و شماره اشتراک مشتری است. این شناسه برای یک قبض خاص همیشه یکسان است و جهت پرداخت اینترنتی و غیرحضوری قبوض مورد استفاده قرار می‌گیرد. توصیه می‌شود در هنگام پرداخت قبض برق، در وارد کردن شناسه قبض دقت نمایید تا قبض را اشتباهی پرداخت نکرده و از مشکلات و پیگیری های بعد از آن جلوگیری نمایید.

چگونه قبض برق را پرداخت کنیم؟

در اپلیکیشن همراه کارت تنها با وارد کردن شناسه قبض می‌توانید اقدام به استعلام و پرداخت قبض برق برای تمامی شهرهای ایران کنید. بعد از انجام عملیات پرداخت، قبض برق شما به صورت آنی پرداخت می‌شود که برای اطمینان از آن، می‌توانید از بخش استعلام همراه کارت یا وبسایت سازمان توزیع نیروی برق استعلام بگیرید.

در صورت پرداخت اشتباهی قبض برق چه باید کرد؟

اگر قبض برق خود را اشتباهی پرداخت کرده باشید می‌تواند 2 دلیل داشته باشد: 1- شناسه قبض را نادرست وارد کرده اید 2- یک قبض را دوبار به صورت تکراری پرداخت کرده اید. در صورتی که به هر دلیلی قبض برق خود را اشتباهی پرداخت کرده باشید، باید به اداره برق منطقه مربوطه مراجعه کرده و پیگیری‌های لازم را انجام دهید. لازم به ذکر است که همراه کارت از پرداخت تکراری قبض برق جلوگیری می‌کند؛ مگر اینکه قبض از درگاه دیگری و به فاصله کمی پرداخت شده باشد که در این صورت با پرداخت مجدد آن در همراه کارت بستانکار خواهید شد و این مبلغ از قبض برق شما در دوره بعد کسر خواهد شد.

نظرات

 • فرناز گفت:

  سلام شماره تلفنم را در همراه کارت تغییر دادم متاسفانه کلیه شناسه قبضها پاک شده چطور میتوانم به شناسه قبضهایه قبل دسترسی داشته باشم

  • همراه کارت گفت:

   سلام با شماره ای که قبلا همراه کارت رو نصب کرده بودید وارد شوید تا اطلاعاتتون رو مشاهده کنید.

 • رضا گفت:

  با سلام من شماره اشتراک دارم . شناسه قبض ندارم. پیامک کردم ولی اطلاعات نمی اد .می توانید راهنمایی کنید

 • مریم گفت:

  آیا پرداخت میان دوره قبض برق وجود دارد؟

  • همراه کارت گفت:

   سلام. خیر در اپلیکیشن همراه کارت امکان پرداخت قبض میان دوره برق وجود نداره و برای این کار باید به اداره برق منطقه ای خودتون درخواست قرائت بدین.

 • حسنعلی بانکی گفت:

  احمد آقا شما با بقیه بانک ها پرداخت رو امتحان کنید قطعا آسانتر خواهد بود.

 • مهدی زارعی گفت:

  عالی عالی عالی

 • حسین گفت:

  ممنونم قبض برق را پرداخت کردم ولی بعد تراوش وثبت درواتساب همراه کارت یک پیام دانشکده اعلام کرد هرجا میروم دریافت نمی کنم

  • همراه کارت گفت:

   سلام. تو سوابق تراکنش ها در همراه کارت میتونید رسید قبض برق پرداخت شده رو پیدا کنید.

 • محمود گفت:

  پرداخت قبض پاسارگاد امروز کار نمیکرد. استعلام قبض برق انجام شد ولی نتونستم پرداخت کنم.

  • همراه کارت گفت:

   سلام. احتمالا این مشکل موقتی و از سمت بانکتون بوده. اگه ادامه داشت حتما با شماره (۰۲۱۲۷۶۶۳۳۲۰) تماس بگیرید تا بررسی بشه.

 • Zahra گفت:

  سلام
  استعلام و پرداخت قبض برق ویژگی جذابیه مرسی فقط ای کاش میشد تو تقویم وارد کرد که هر ماه خودش یادآوری کنه.

  • همراه کارت گفت:

   سلام. ممنون از نظرتون. تقویم همراه کارت به زودی تغییرات زیادی میکنه از جمله ویژگی استعلام خودکار و یادآوری پرداخت قبض برق و سایر قبض های خدماتی مثل قبض آب و قبض گاز.

 • زهره گفت:

  استعلام قبض به چه دردی میخوره وقتی پول تو کارتمون نیست که پرداخت کنیم

 • نیما گفت:

  سلام
  استعلام قبض برق رو نتونستم تو اپلیکیشنتون پیدا کنم

  • همراه کارت گفت:

   سلام. لطفا آخرین نسخه رو دانلود کنید و بعد در منوی اصلی وارد قسمت استعلام قبض بشین. از اونجا مجددا گزینه استعلام قبض برق رو انتخاب کنید.

 • احمد گفت:

  با بانک ملت پرداخت قبض برق انجام دادم. خیلی راحت بود تشکر

دیدگاه خود را اضافه کنید :

نام و ایمیل اختیاری است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *