پرداخت با استفاده از QR Code

در این مستند تاریخچه بارکد معمولی و دو بعدی مورد بررسی قرار می‌گیرد. سپس به راهکارهای پرداخت با استفاده از QR Code در جهان و ایران اشاره می‌شود.

 

تاریخچه بارکد و QR Code

بارکد نمایش تصویری اطلاعات است. این اطلاعات به وسیله دستگاه‌های بارکدخوان، قابل خواندن است. بارکد نخستین بار در سال ۱۹۵۲ توسط «برنارد سیلور» (Bernard Silver) و «ژوزف وودلند» (Joseph Woodland) در کارخانه‌های تهیه مواد غذایی مورد استفاده قرار گرفت. سیلور در آن سال به دنبال راه‌حلی بود که با سرعت بیشتری بتواند محصولات را حین ساخت چک و بررسی کند. با استفاده از بارکد و بر مبنای کدگذاری مورس نخستین بارکدها در کارخانه‌های سیلور ایجاد شدند.

برنارد سیلور و ژوزف وودلند مخترعین بارکد
برنارد سیلور و ژوزف وودلند مخترعین بارکد

یکی از انواع بارکد که در دهه ۹۰ میلادی و به منظور ارائه کامل‌تر اطلاعات درباره محصول مورد استفاده قرار گرفت، بارکد دو بعدی بود. این بارکدها بر خلاف بارکدهای خطی دارای اشکال مربعی، دایره‌ای و چندوجهی هستند و به همین دلیل می‌توانند اطلاعات را به صورت عمودی و افقی ذخیره کنند.

۹ گونه مختلف بارکد دو بعدی وجود دارد. یکی از انواع این بارکدها بارکد پاسخ سریع یا QR است. QR code مخفف کلمه Quick Response Code است که به معنی کدگذاری با پاسخ سریع می‌باشد. کد گذاری پاسخ سریع (QR code) برای نخستین بار در سال ۱۹۹۴ و در کمپانی «دنسو ویو» (Denso Wave) به منظور ردیابی خودروهای کارخانه در مراحل مختلف ساخت، مورد استفاده قرار گرفت.

بارکد دوبعدی

سیستم بارکد دوبعدی QR‌ از چهار کاراکتر عددی،‌ حروفی، باینری و الفبای چینی (کانجی) به منظور ذخیره‌سازی دقیق اطلاعات استفاده می‌کند. این کدگذاری به وسیله دستگاه‌های بارکد خوان به سرعت خوانده و تشخیص داده می‌شود. از جمله مزایای سیستم کیو آر کد می‌توان به مواردی از جمله قابلیت اسکن شدن با گوشی‌های تلفن هوشمند، درصد خطای بسیار پایین در اسکن بارکد، ذخیره‌سازی بسیار بیشتر اطلاعات در قیاس با بارکدهای تک‌بعدی و تنوع بالای ذخیره انواع اطلاعات عددی، حروفی و یا ترکیب آن‌ها اشاره کرد.

 

کاربرد QR Code در جهان

یکی از مهم‌ترین کاربردهای سیستم بارکد دوبعدی، امکان پرداخت از طریق بارکد دوبعدی بالاخص پرداخت کیو آر کد است. این سیستم در کشورهای شرق و جنوب شرق آسیا مانند چین، هندوستان و کره‌جنوبی بسیار توسعه یافته‌است. کمپانی چینی «تنسنت» (Tencent) که در زمینه اپلیکیشن‌های پیام‌رسان فعالیت دارد، کلیه مبالغ دریافتی از کاربران خود را با کیو آر کد انجام می‌دهد. در کشور هندوستان خدمات خرید بلیط خط ۱ مترو شهر بمبئی صرفا با کیو آر کد انجام‌پذیر است. در کشور کره جنوبی فروشگاه های زنجیره‌ای «تسکو» در اقدامی قابل توجه با قراردادن تصاویر کالاهای خود به همراه کیو آر کد آن‌ها در ایستگاه های مترو، این امکان را برای مردم ایجاد کرد تا با اسکن کیو آر کد کالای مورد نیاز توسط تلفن همراه خود و ارسال اطلاعات آن، کالا را درب منزل تحویل بگیرند.

نامدار ترین شرکت‌هایی که پرداخت‌ کیو آر کد را در سطح جهان انجام می‌دهند شرکت‌ چینی «علی‌پی» (Alipay)، شرکت هندی «بهارات کیو آر» (BharatQR)، شرکت پاکستانی «ایزیپیسا» (Easypaisa)، شرکت چندملیتی «مسترپس» (Masterpass)، شرکت چند ملیتی «ام ویزا» (mVisa)، «گوگل پی» (Google Pay)، فروشگاه‌های زنجیره‌ای «والمارت» (Walmart) و «پی پل» (PayPal) هستند.

سیستم بارکد QR فروشگاه «تسکو»

 

کاربرد در QR Code در ایران

سیستم پرداخت کیو آر کد در ایران نیز مانند سایر نقاط جهان مورد توجه قرار گرفته است. پرداخت کیو آر کد با استفاده از اپلیکیشن‌های «همراه‌کارت»، «فون‌پی»،  «رسید» و «ایزی‌پی» از جمله امکانات پرداخت دو بعدی موجود در ایران است. به این صورت که پس از اسکن بارکد دو بعدی با استفاده از بارکدخوان موجود در تلفن همراه، پذیرنده پول (مثلا راننده تاکسی) مشخص می‌َشود. با وارد کردن مبلغ هزینه از طریق اپلیکیشن پرداخت، هزینه بصورت غیر نقدی پرداخت می‌شود.

در اپلیکیشن همراه‌کارت نیز صرفا با لمس گزینه پرداخت QR code،‌ اسکنر اپلیکیشن فعال می‌شود.

آیکون اسکن QR

با اسکن کردن بارکد دو بعدی مورد نظر (مثلا بارکد QR کمیته امداد امام خمینی مطابق شکل)، پذیرنده تراکنش (کمیته امداد) مشخص می‌شود.

اسکن بارکد کمیته امداد امام خمینی

در نهایت با وارد کردن مبلغ مورد نظر و اطلاعات امنیتی کارت بانکی، پرداخت وجه انجام می‌شود.

پرداخت به کمیته امداد امام خمینی

همراه‌کارت در صدد است تا در آینده‌ای نزدیک امکان پرداخت QR Code را برای تاکسیرانی‌های تهران و شهرهای بزرگ و همچنین فروشگاه‌های زنجیره‌ای و هایپرمارکت‌ها فراهم سازد. با استفاده از اپلیکیشن پرداخت همراه کارت کاربران قادر خواهند بود بدون نیاز به همراه داشتن وجه نقد و با استفاده از بارکد خوان موجود در اپلیکیشن، وجوه مورد نیاز خود را پرداخت کنند.

 

 

 

نظر بدهید