صنعت لندتک، خرده وام‌هایی برای اتفاقاتی بزرگ!

صنعت لندتک، خرده وام‌هایی برای اتفاقاتی بزرگ!

بسیاری از ما با فرایند‌های سنتی ارائه تسهیلات بانکی درگیر شده‌ یا حداقل با آ‌ن‌ آشنا هستیم؛ اما از سال ۲۰۰۷ توسعه فناوری‌ها بازار جدیدی را ایجاد کرده که به مشتریان و کسب‌ و کارهای کوچک کمک می‌کند تا وام‌های کوچک و تسهیلات بانکی خرد را با سهولت بیشتری دریافت کنند. این فناوری جدید، لندتک (Lendtech) نام دارد.

فناوری لندتک راهی برای ارائه وام و تسهیلات بانکی به‌صورت آنلاین است. بانک‌ها و سایر شرکت‌های وام‌دهنده مالی می‌توانند از طریق پلتفرم‌های دیجیتالی این صنعت، بستری برای مدیریت وام‌ها و فرایندهای آن ایجاد کنند. این فناوری یک راه‌حل ساده‌‌تر برای مشتریانی است که از فرایندهای سنتی ناامید شده و به دنبال راه‌های جدید در خدمات بانکی هستند.

براساس آمار از هر ۱۰ شهروند ساکن آمریکا، ۹ نفر از برنامه‌های فین‌تک برای خدمات مالی خود استفاده می‌کنند؛ به‌نوعی فین‌تک‌ها منجر به نوآوری‌های سریع در صنعت خدمات مالی شده‌اند.

لندتک یک چالش متفاوت برای وام گرفتن کاربران است؛ فرایندهای سنتی را از بین می‌برد و به کمک اعتبارسنجی‌های دقیق، با مشتریان کار می‌کند. البته همچنان نگرانی بابت عدم بازپرداخت این وام‌ها وجود دارد.

کمک تکنولوژی به تسهیل فرایندهای وام‌دهی

موضوع اصلی در ارائه تسهیلات خرد، اعتبارسنجی مشتریان به‌ویژه افرادی که اطلاعات محدودی از آن‌ها در دسترس است، بسیار سخت خواهد بود اما به کمک انقلاب فناوری داده‌های باز، متقاضیان بیشتری که درخواست دریافت وام دارند امکان دسترسی به منابع مالی خواهند داشت.

لندتک علاوه بر کمک به شرکت‌های بزرگ، پاسخگوی بهتری برای نیاز کسب‌ و کارهای نوپا و SMEها خواهد بود که درگیر دریافت تسهیلات از بانک‌ها هستند. لندتک‌ها توانایی ارائه تسهیلات کوچک کوتاه‌مدت یا وام‌های بزرگ بلندمدت را دارند.

یکی از ویژگی‌های مشترک شرکت‌های لندتک این است که از فناوری برای اداره بازار و اعتبارسنجی‌ استفاده می‌کنند. لندتک‌ها بازار خود را با هزینه‌های به نسبت کمتری نسبت به مدل‌های بانک‌داری سنتی مدیریت می‌کنند و به همین دلیل نرخ سودهای کمتری نیز محاسبه می‌کنند. علاوه بر این شرکت‌های لندتک ضمانت‌های منطقی‌تری از مشتریان دریافت می‌کنند که این برای وام‌گیرندگان بسیار خوشایند بوده و در نتیجه رضایت‌مندی بیشتری را در پیش خواهد داشت.

چه افرادی از وام‌های خرد استفاده می‌کنند؟

معمولا کسب‌وکارهای کوچک، مشتری لندتک هستند. به‌عنوان مثال، آمازون بودجه را در اختیار فروشندگان خود قرار می‌دهد تا کسب‌ و کار خود (در اصل برند آمازون) را رشد دهند.

لندتک جدا از کسب ‌و کارها، مشتریان شخصی نیز دارند. به‌عنوان مثال پی‌پال با ارائه تسهیلات خرد کمک می‌کند تا مشتریان کالای مورد‌ نظر خود را راحت‌تر خرید کنند. همچنین برای مصارف شخصی یا اجاره منزل نیز این مدل وام‌ها رواج دارد.

یک شرکت لندتک چگونه کار می‌کند؟

بیشتر لندتک‌ها از الگوریتم‌های پیچیده و دقیق برای محاسبه درخواست متقاضیان وام استفاده می‌کنند. در این پلتفرم‌ها ابتدا متقاضیان براساس پارامترها و اطلاعات موجود ارزیابی شده و امتیاز اعتباری‌ آ‌ن‌ها مشخص می‌شود.

پس از این کار، لندتک اطلاعات و امتیاز اعتباری متقاضیان را با بانک‌ به اشتراک گذاشته و در صورت تایید، فرایند ارائه تسهیلات آغاز می‌شود.

فرصت‌ها و چالش‌های صنعت لندتک

فرصت بازار برای لندتک‌ها بسیار زیاد است. استارتاپ‌های نوآور در حال تغییر مدل‌های سنتی وام‌دهی هستند؛ آنها در جایی قدم می‌گذارند که وام‌دهندگان سنتی استراتژی عقب‌نشینی را انتخاب کرده‌اند. امروزه لندتک‌‌های مختلفی راه‌اندازی شده‌اند که برای فعالیت‌های خاص مانند وام دانشجویی، خرید ماشین، اجاره مسکن، مسافرت و … تسهیلات ارائه می‌کنند.

چالش مهم لندتک‌ها، قوانین و مقررات است که باید با آن سازگار شوند. از طرفی ممکن است بانک‌ها نیز تغییر رویکرد داده و وارد این بازار شوند.

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی می‌تواند اطلاعات بسیار بیشتری نسبت به یک انسان بررسی کند. این ظرفیت باعث ایجاد کارایی برای وام‌دهندگان می‌شود. اغلب شرکت‌های لندتک از این تکنولوژی همراه با کنترل انسانی استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، یک شرکت لندتک ممکن است از هوش مصنوعی برای رتبه‌بندی مشتریان استفاده کند. سپس آنها مشتریان بالاتر از یک رتبه خاص را به کمک یک ارزیاب دستی بررسی کرده و به او وام می‌دهند.

چرا تکنولوژی لندتک مهم است؟

روش وام‌دهی و ارائه تسهیلات بانک‌های سنتی منسوخ شده و با پیشرفت تکنولوژی در چند سال اخیر نیز نیاز است تا ارزیابی‌های منصفانه‌تری از متقاضیان برای ارائه تسهیلات انجام شود. لندتک‌ها می‌توانند ارزیابی‌های سریع‌تر را در بستر آنلاین برای متقاضیان ارائه کنند.

این عوامل بر آینده نظام پرداخت وام و تسهیلات تاثیرگذار خواهد بود. انتظار می‌رود در آینده نزدیک لندتک‌ها به انتخاب اول وام‌گیرندگان شخصی و تجاری تبدیل شود.

در این میان، همراه کارت نیز برای ارائه خدمات بهتر و گسترده‌تر به کاربران خود، قصد دارد به زودی از پلتفرم لندتک در اپلیکیشن خود استفاده کند. همراه کارت، یک اپلیکیشن پرداخت رایگان است که امکان کارت به کارت، استعلام موجودی حساب، اعتبارسنجی بانکی، پرداخت قبض گاز، آب، برق، خرید شارژ ایرانسل، همراه اول، رایتل، شاتل موبایل و خرید بسته اینترنت از همین اپراتورها، استعلام و پرداخت جریمه خودرو و … در آن فرآهم شده است. همراه کارت را می‌توانید برای گوشی‌های اندورید و ios از لینک‌های زیر دانلود کنید:

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *