صنعت فین‌تک و تاثیر آن در تغییر فرایندهای اقتصاد دیجیتال

صنعت فین‌تک و تاثیر آن در تغییر فرایندهای اقتصاد دیجیتال

رشد سریع فناوری‌های مالی بر بستر فین‌تک در کنار عصر جدید نوآوری‌ها مانند هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشین (ML) علاوه بر پذیرش و اسقبال بخش دیجیتال کشور، به صنعت مالی و زیرساخت‌های پرداختی کشور نیز کمک می‌کند. بنابراین به‌زودی سطح وسیعی از نوآوری‌های دیجیتال در سازمان‌ها اجرایی خواهد شد.

 

فین‌تک چگونه رشد اقتصاد دیجیتال را تسریع می‌کند؟

فناوری‌های دیجیتال به ارائه‌دهندگان تخصصی امکان می‌دهد تا به یک پایگاه مشتری هدف برسند که از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه است. از طرفی هزینه‌های جذب مشتری، تامین مالی، ارائه خدمات و … نیز به نفع ارائه‌دهندگان خدمات مالی دیجیتال خواهد بود. در دهه‌های گذشته، فناوری‌های مالی و فین‌تک‌ها دسترسی و راحتی بیشتر به خدمات مالی را برای کاربران و مشتریان فراهم کرده است.

راه‌حل‌های نوظهور فناوری‌های مالی با سرعت غیرقابل تصوری در حال توسعه هستند و روزانه کسب‌وکارهای زیادی را درگیر خود می‌کنند. بدون شک روند تغییرات همه‌جانبه‌ای که توسط استارتاپ‌های فین‌ تک پیش می‌رود تاثیراتی فراتر از محدودیت‌های صنعت خدمات مالی سنتی خواهد داشت. زیرا مشارکت همه ذینفعان مانند دولت، تنظیم‌کننده‌ها، موسسات مالی، استارتاپ‌ها و سرمایه‌گذاران به یک عامل کلیدی برای ایجاد یک اکوسیستم فینتک قوی تبدیل شده‌ است.

براساس آمار، پیش‌بینی می‌شود روند رشد اقتصاد دیجیتال به‌دلیل افزایش میزان استفاده از گوشی‌های هوشمند در سال‌های آینده همچنان ادامه داشته باشد. در این بخش، جایگاه فناوری‌های مختلف از اهمیت زیادی برخوردار بوده و بسیاری از موضوعات کلیدی فین‌ تک ترکیب اقتصاد دیجیتال را تغییر داده‌اند. در ادامه به برخی از فناوری‌هایی که روند رشد اقتصاد دیجیتال را تسریع می‌کنند اشاره خواهیم کرد:

 

هوش مصنوعی

بیشتر شرکت‌های پیشرو و فناور در صنعت فین‌تک با کمک برخی از پلتفرم‌های مدیریت سرمایه توانسته‌اند تجربه دیجیتال استثنایی را از طریق فناوری هوش مصنوعی برای مشتریان خلق کنند. این کار با ارائه یک راهکار هوشمند و به حداقل رساندن فرایند‌های دستی و مداخلات انسانی صورت می‌گیرد.

 

وب۳

وب۳ نسل بعدی از اینترنت است که بر تمرکززدایی تاکید دارد. هدف وب‌۳ ایجاد سطحی از شفافیت است که در آن اطلاعات و داده‌های مالی کاربران، قراردادهای هوشمند و تراکنش کاربران را بررسی و کنترل می‌کند. این فناوری برای جلوگیری از فسادهای مالی و پولشویی بسیار مفید خواهد بود.

 

تجزیه و تحلیل داده‌های بزرگ

در مقیاس بزرگ، فناوری‌ها و تکنیک‌های تجزیه و تحلیل داده‌ها به سازمان‌ها کمک می‌کند تا خود را براساس نیازهای مشتریان هماهنگ کنند.

ارائه خدمات در راستای تجزیه و تحلیل اطلاعات در کنار حل چالش‌های هوش تجاری (BI) توسط فین‌تک‌ها، دستاوردهای ویژه‌ای را برای بازیگران این صنعت به همراه داشته است.

 

بلاکچین

فناوری بلاکچین برای فین‌تک‌ها وفاداری و امنیت رکورد داده‌ها را تضمین می‌کند. بلاکچین راه‌حل منسجم‌تری است که بدون دخالت فرد ثالت قابل اعتماد و براساس چارچوب‌های کلان اقتصادی سازمان انجام می‌پذیرد.

 

یادگیری ماشین

شرکت‌ها و استارتاپ‌های متعددی زمان و سرمایه خود را برای مطالعه رفتار کاربران هزینه می‌کنند تا بتوانند پیشنهادات مشتریان را مطابق با نیازهایی که دارند تطبیق دهند. پس بهتر است که مؤسسات مالی با الگوهای رفتاری و معاملاتی جدید مشتریان آشنا شوند و محصول خود را براساس نیازهای قابل پیش‌بینی مانند تسهیلات خُرد، مدیریت سرمایه، قوانین جدید و … آماده کنند.

فناوری یادگیری ماشین و در ادامه سفارشی‌سازی برخی پیشنهادات در حوزه مدیریت مالی و پرداخت برای مشتریان از طریق تبدیل داده‌ها راه‌حلی نوین برای فعالان صنعت فین‌تک است که مورد استقبال مشتریان نیز قرار خواهد گرفت.

 

داده‌ها را دریابید

در جهان امروز جمع‌آوری اطلاعات و استفاده درست از آن‌ها حرف اول را در موفقیت کسب‌وکارها می‌زنند. در بخش خدمات مالی و صنعت فین‌تک نیز این کار بسیار مهم است؛ اعتبارسنجی دقیق مشتریان، شناسایی نیازها، پیش‌بینی رفتار کاربران و کمک به مدیریت دارایی آن‌ها نتیجه همین بررسی و تحلیل داده‌ها است که می‌تواند در بهبود فرایندهای مالی بسیار مفید بوده و ریسک این سامانه‌ها را نیز کاهش دهد.

از طرفی ارائه راه‌حل‌های پرداختی جدید همچون کیف پول دیجیتال، واسط پرداخت‌های یکپارچه (UPI)، خدمات پرداخت آنی (IMPS) و خدمات پس‌پرداخت (Paylater) کمک زیادی به رشد اقتصاد دیجیتال در صنعت فین‌تک کرده‌اند. همچنین نئوبانک‌ها نیز در حال تغییر چهره فین‌تک‌ها هستند که می‌توانند بانکداری به روش سنتی را تحت‌الشعاع خود قرار دهند. نئوبانکینگ‌ها بر فناوری‌های مالی تاثیر گذاشته و به کمک تکنولوژی‌های روز مانند هوش مصنوعی، علاوه بر ارائه خدمات شخصی‌سازی شده برای مشتریان، هزینه‌های عملیاتی را نیز کاهش می‌دهند.

در پایان می‌توان گفت بانک‌ها و موسسات مالی در ایران می‌توانند با ارائه راه‌حل‌های فناورانه، استفاده از بسترهای دیجیتال و ورود به بازار فین‌تک، شرایط را برای رشد و توسعه و جلب نظر مشتریان خود فراهم کنند. با توجه به پیشرفت‌های اخیر در سال‌های گذشته، تنها چند قدم تا رسیدن به مدل‌های ترکیبی یا کاملا دیجیتال برای خدمات مالی و پرداخت باقی مانده است.

در این میان، همراه کارت به عنوان یک اپلیکیشن پرداخت برای ارائه خدمات بهتر و گسترده‌تر به کاربران خود، قصد دارد به زودی وارد صنعت فینتک شود. همراه کارت، یک اپلیکیشن پرداخت رایگان است که امکان کارت به کارت، استعلام موجودی حساب، اعتبارسنجی بانکی، پرداخت قبض آب، گاز، برق، موبایل، خرید شارژ ایرانسل، همراه اول، رایتل و خرید بسته اینترنت از همین اپراتورها و … در آن فرآهم شده است. همراه کارت را می‌توانید برای گوشی‌های اندورید و ios از لینک‌های زیر دانلود کنید:

 

 

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *