شناسه قبض و پرداخت چه معنایی دارند؟

شناسه قبض و پرداخت چه معنایی دارند؟

شناسه پرداخت و شناسه قبض

هر قبضی یک شناسه قبض و یک شناسه پرداخت دارد که برای استعلام و پرداخت قبوض از آنها استفاده می‌شود. اعداد شناسه قبض و شناسه پرداخت حاوی اطلاعات مهمی است. در این مطلب، قصد داریم درباره‌ معنای این اعداد تشکیل دهنده شناسه قبض و شناسه پرداخت و امکان استعلام قبض، تنها با استفاده از شناسه قبض در اپلکیشن همراه کارت توضیح دهیم.

امروزه هیچ فردی برای پرداخت قبض‌ به بانک مراجعه نمی‌کند. راه‌های ساده تری وجود دارد که نیاز به زمان کمتری دارد. سه روش معمول برای پرداخت قبض، مراجعه به خود پرداز، تلفن بانک و اپلیکیشن‌های پرداخت است.

برای پرداخت قبض‌ با این روش‌ها دو عامل شناسه قبض و شناسه پرداخت مورد نیاز است. این دو عامل، اعدادی چند رقمی هستند که هر کدام از رقم‌های آن‌ها معنای خاصی دارد. در ادامه به توضیح این دو عدد و معنی رقم‌های آن می‌پردازیم.

 

شناسه قبض

شناسه قبض شامل حداقل ۶ و حداکثر ۱۳ رقم است. این عدد که مشخصات مشتری و نوع قبض (قبض گاز، قبض برق، قبض آب، قبض همراه اول و …) را مشخص می‌کند، همواره برای یک قبض خاص بدون تغییر است. برای مثال، شناسه قبض آب یک آدرس مشخص، در همه دوره‌ها و مستقل از میزان مصرف، یکسان است.

ارقام تشکیل دهنده شناسه قبض

 • کد پرونده، حداکثر ۸ رقم
 • کد شرکت تابعه، ۳ رقم
 • کد نوع خدمت، ۱ رقم
 • رقم کنترلی، ۱ رقم

کد پرونده: این کد معرف مشترکین شرکت‌های خدماتی است و هر مشترک یک کد پرونده منحصر به فرد دارد. پس از هر تراکنش پرداخت قبض (برای مثال پرداخت قبض آب)، بانک‌ها اطلاعات این کد را به همراه سایر ارقام شناسه برای شرکت‌های خدماتی (مانند شرکت آب و فاضلاب یا برق) ارسال می‌کنند. این شرکت‌ها به کمک کد پرونده تشخیص می‌دهند که کدام مشترک قبض خود را پرداخت کرده است.

کد شرکت تابعه: این کد که یک عدد سه رقمی است، شرکت تابعه صادر کننده قبض را مشخص می‌کند. برای مثال، شرکت توزیع نیروی برق اصفهان را می‌توان نام برد.

کد نوع خدمت: نوع قبض به کمک این کد یک رقمی قابل تشخیص است. در جدول زیر می‌توانید کد خدمات مختلف را مشاهده کنید:

کد

۱ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶ ۷ ۸
نوع شرکت

آب

برق گاز تلفن ثابت تلفن همراه عوارض شهرداری

سازمان مالیات

جرایم رانندگی

 

رقم کنترلی شناسه: این رقم کنترل کننده‌ کلیه ارقام شناسه قبض است و از ورود اشتباه شناسه قبض جلوگیری می‌کند. رقم کنترلی با استفاده از فرمول زیر که فرمول باقی‌مانده مبنای ۱۱ است، محاسبه می‌شود. روش محاسبه رقم کنترلی به صورت زیر است:

 • از راست به چپ به هر رقم وزن داده می‌شود که از عدد ۲ شروع شده و تا ۷ ادامه پیدا می‌کند.
 • هر رقم در وزن خودش ضرب شده و حاصل جمع کل محاسبه می‌شود.
 • عدد نهایی بر ۱۱ تقسیم شده و اگر باقی‌مانده آن صفر یا یک شد رقم کنترلی صفر می‌شود.
 • برای سایر حالت‌ها باقی‌مانده از ۱۱ کم می‌شود و نتیجه تفریق برابر رقم کنترلی است.

 

شناسه پرداخت

شناسه پرداخت حداقل از ۶ رقم و حداکثر از ۱۳ رقم تشکیل شده است. مبلغ، سال و دوره قبض از این شناسه به ‌دست می‌آید.

ارقام تشکیل دهنده شناسه پرداخت

 • مبلغ: حداکثر ۸ رقم
 • کد سال: ۱ رقم
 • کد دوره: ۲ رقم
 • رقم کنترلی اول: ۱ رقم
 • رقم کنترلی دوم: ۱ رقم

مبلغ: با حذف سه صفر از سمت راست مبلغ، باقی‌مانده در این قسمت ثبت می‌شود. برای مثال اگر مبلغ قبضی ۱۳۲۰۰۰ ریال باشد، در این قسمت عدد ۱۳۲ ثبت می‌شود.

کد سال: شرکت‌های خدماتی به دو صورت این رقم را درج می‌کنند:

 1. رقم یکان سال صدور قبض: (مثلاً ۸ برای سال ۱۳۹۸)
 2. از رقم صفر برای سال اول، ۱ برای سال دوم و به همین ترتیب رقم ۹ برای دهمین سال صدور قبض، استفاده می‌شود. با شروع سال یازدم این عدد دوباره از صفر شروع می‌شود.

کد دوره: این کد، شماره دوره صدور هر قبض را مشخص می‌کند. برای مثال ۰۴ به معنای چهارمین دوره چاپ قبض در سال است.

رقم کنترلی اول: این رقم، کلیه ارقام شناسه پرداخت را که تا اینجا معرفی شدند، کنترل کرده و با توجه به فرمول مبنای ۱۱ که در قسمت شناسه قبض بررسی شد، محاسبه می‌شود.

رقم کنترلی دوم: برای محاسبه رقم کنترلی دوم، کلیه ارقام شناسه قبض و شناسه پرداخت را کنار هم قرار داده (ابتدا شناسه قبض در سمت چپ و سپس شناسه پرداخت، پس از حذف صفر از سمت چپ هر شناسه در صورت وجود) و بر روی تمام ارقام بر اساس فرمول مبنای ۱۱ محاسبه و اعمال می‌شود.

 

استعلام و پرداخت قبض با همراه کارت

استعلام و پرداخت قبض تنها با وارد کردن شناسه قبض در همراه کارت، امکان پذیر است. شناسه قبض در دوره‌های مختلف تغییر نمی‌کند و با ذخیره آن در اپلیکیشن، می‌توان قبض را در هر ماه استعلام و پرداخت کرد. قبض‌های قابل پرداخت در همراه کارت به شرح زیر است:

همراه کارت را می‌توانید از لینک‌های زیر دانلود کنید:

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 3 دیدگاه
 1. عالی است کاروفعالیت این همراه کارت و من بسیار راضی هستم وفقط اگه موجودی از هر بانکی هم درست شود دیگه حرف ندارد و ممنون اززحمات شما

  1. سلام. در آخرین نسخه، سرویس مشاهده موجودی به همراه کارت اضافه شده

 2. سلام و درود بر شما. خسته نباشید. برنامه عالی و بسیار مفید و موثر و جذاب است. موفق و سربلند باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *