سقف هریک از تراکنش‌های بانکی چقدر است؟

سقف هریک از تراکنش‌های بانکی چقدر است؟

امروزه روش‌های مختلفی برای انتقال و دریافت وجه و همچنین خرید اینترنتی وجود دارد. برای مثال می‌توان از حواله سحاب (که با نام کارت به کارت هم شناخته می‌شود) یا حواله پایا برای انتقال وجه نام برد. هر یک از این تراکنش‌های بانکی، روش انجام و محدودیت خاص خود را دارد. در این نوشته سعی داریم شیوه انجام و سقف مبلغ آن‌ها را بررسی کنیم.

حواله ساتنا و پایا

سامانه ساتنا (سامانه تسویه ناخالصی آنی) به منظور انتقال مبالغ کلان از حساب یک فرد به حساب دیگری، ایجاد شده است. حواله‌های ساتنا مبتنی بر حساب بانکی است. این نوع تراکنش یا به صورت فوری بوده و یا حداکثر در کمتر از یک ساعت پس از ثبت درخواست، انجام می‌شود. حداقل مبلغ حواله ساتنا ۱۵۰ میلیون ریال است.

برای انجام ساتنا دو راه وجود دارد:

۱- شعبه بانک: که در این حالت مبلغ انتقال نامحدود است.

۲- اینترنت بانک: حداکثر مبلغ انتقال با این روش با استفاده از رمز ثابت ۵۰۰ میلیون ریال و با استفاده از دستگاه توکن ۲ میلیارد ریال است.

 

سامانه پایا (سامانه اتاق پایاپای الکترونیکی) نیز مشابه ساتنا است، با این تفاوت که برای مبالغ پایین‌تر استفاده می‌شود.

برای ثبت حواله پایا سه راه وجود دارد:

۱- شعبه بانک: در این حالت حداکثر مبلغ انتقال ۵۰۰ میلیون ریال است.

۲- اینترنت بانک: حداکثر مبلغ هر حواله پایا از این روش ۱۵۰ میلیون ریال است. اما مجموع مبالغ انتقال در هر روز نباید بیشتر از ۶۰۰ میلیون ریال باشد.

۳- موبایل بانک: با استفاده از موبایل بانک هم می‌توان حواله پایا ثبت کرد. حداکثر مبلغ قابل انتقال از این طریق ۱۵۰ میلیون ریال است.

حواله‌های پایا، به صورت نرمال در دو یا سه سیکل در طول شبانه روز تسویه می‌شود. در نتیجه انتقال وجه از این روش آنی نیست.

 

دریافت وجه از دستگاه خودپرداز

یکی از اصلی‌ترین تراکنش‌های بانکی که باید به صورت حضوری انجام شود، برداشت وجه است. البته با شکل‌گیری و نفود سامانه‌ها و خدمات اینترنتی، نیاز به پول نقد کم شده و در نتیجه حجم این تراکنش در چند سال گذشته به شدت کاهش یافته است.

حداکثر مبلغ دریافت وجه از دستگاه‌های خودپرداز در طول روز برای هر کارت بانکی ۲ میلیون ریال است. هرچند این محدودیت در شبکه بین بانکی شتاب وجود دارد. یعنی اگر برداشت وجه درون بانکی و از خودپرداز بانک صادر کننده کارت باشد، ممکن است سقف آن بالاتر رود.

کارت به کارت با عابربانک

خرید با استفاده از دستگاه کارت خوان (POS)

دستگاه کارت خوان عبارت رایجی است که جایگزین پایانه فروش (Point Of Sale) شده است. این دستگاه که تحول بزرگی در الگوی خرید ایجاد کرده است، به سادگی در هر فروشگاهی اعم از سوپرمارکت یا نمایشگاه فروش خودرو دیده می‌شود.

حداکثر مبلغ خرید از طریق دستگاه کارت خوان با هر کارت بانکی در هر روز ۵۰۰ میلیون ریال است. برای هر فرد با هر تعداد کارت بانکی، حداکثر مبلغ قابل خرید ۱ میلیارد ریال است.

 

خرید از درگاه‌های اینترنتی

خرید از درگاه اینترنتی تنها روش خرید غیرحضوری است. این روش هم مانند خرید از دستگاه کارت خوان، تحول گسترده‌ای در الگوی خرید ایجاد کرده است. حداکثر مبلغ خرید از درگاه اینترنتی مانند دستگاه POS است.

 

کارت به کارت

حواله سحاب که به نام کارت به کارت شناخته می‌شود، رایج‌ترین شیوه انتقال وجه بین افراد است. این نوع انتقال وجه برخلاف ساتنا و پایا، مبتنی بر کارت بوده و کاملاً به صورت آنی انجام می‌شود. البته انجام تراکنش در این روش، از نظر مبلغ بسیار محدودتر از سایر روش‌ها است.

برای کارت به کارت دو روش متداول وجود دارد:

۱- دستگاه خودپرداز: در این روش که به صورت حضوری انجام می‌شود، حداکثر مبلغ کارت به کارت در هر روز و برای هر کارت 100 میلیون ریال است.

۲- اپلیکیشن‌های پرداخت: روش متداول و غیرحضوری برای کارت به کارت، استفاده از اپلیکیشن‌های پرداخت است. سقف کارت به کارت از این روش هم ۳۰ میلیون ریال است، البته برخی از بانک‌ها سقف کارت به کارت با استفاده از این روش را به ۱۰ میلیون ریال محدود کرده‌اند. البته درصورتی که با کارت خود احراز هویت در سامانه شاپرک را انجام دهید، سقف کارت به کارت از طریق اپلیکیشن‌های پرداخت به 50 میلیون تومان (تعداد اندکی از بانک‌ها هم 30 میلیون ریال) تغییر خواهد کرد.

 

اپلیکیشن همراه کارت

یکی از اپلیکیشن‌های پرداخت که خدمات ویژه‌ای را برای تسهیل کارت به کارت ارائه می‌دهد، همراه کارت است. در این اپلیکیشن می‌توانید از خدمات زیر برای کارت به کارت استفاده کنید:

 • کارت به کارت برای مخاطبان گوشی بدون داشتن شماره کارت مقصد
 • درخواست پول از مخاطبان گوشی
 • ارسال پول با استفاده از اسکن کارت بانکی
 • تشخیص شماره کارت مقصد از متن پیامک دریافتی
 • تشخیص و جایگذاری خودکار شماره کارت کپی شده

کارت به کارت با همراه کارت

همراه کارت علاوه بر کارت به کارت، خدمات کاربردی دیگری هم ارائه می‌دهد؛ از جمله: استعلام و پرداخت قبض همراه اول، ایرانسل، آب، برق، گاز، تلفن ثابت، استعلام و پرداخت خلافی خودرو، خرید شارژ و بسته اینترنت، مشاهده موجودی حساب، نیکوکاری و غیره. همراه کارت را می‌توانید از لینک‌های زیر دانلود کنید:

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 43 دیدگاه
 1. سلام من میخام از سایت خرید کنم و خرید من هم 8,ملیون پانصد هس از طریق کارت بانک تجارت اما خرید ثبت نمیشه و میگه بیشتر ازحد است الان چ کار کنم

  1. سلام دوست عزیز با همراه کارت بیشتر از سقف مجاز نمیتونید برداشت کنید

   1. سلام ببخشید من امروز نتونستم 250000هزارتومان کارت به کارت کنم میگفت بیشتر ازحد مجاز است اونم باهمراه کارت واخرش با همراه بانک هم نشد چرا

 2. سلام آیا امکانش هست سقف تراکنش کارت در دستگاه pos از طریق روشی و یا مراجعه به بانک یا از طریق یه قرارداد یا توافق نامه ای افزایش داد یا نامحدود کرد؟

  1. سلام دوست عزیز، در حال حاضر طبق بخشنامه‌ بانک مرکزی و شاپرک برای بعضی بانک‌ها، کاربران میتونن با احراز هویت در هاب شاپرک، سقف کارت به کارت خودشون رو به 5 میلیون تومان افزایش بدن. هنگام کارت به کارت در همراه کارت، پیغام احراز هویت به شما نمایش داده میشه.

 3. من ۱۶ سالمه و نمیتونم رمز دوم پویا رو بگیرم،اما رمز دوم ثابت گرفتم،،میشه بهم یاد بدید چطور و از کدوم اپلیکیشن کارت به کارت انجام بدم چون هر اپلیکیشنی نصب میکنم میگه شماره به نام شما نیست

  1. کاربرگرامی، این قانون به دستور پلیس فتا برای تمامی اپلیکیشن های پرداخت با هدف افزایش امنیت شما، در تراکنش های کارت به کارت لحاظ شده است و همراه کارت امکان تغییر آن را ندارد.فقط باید کد ملی صاحب کارت مبدا با کد ملی مالک سیم کارت یکسان باشد، در صورت عدم تطابق تراکنش مورد نظر انجام نمی شود.

 4. سلام و خسته نباشید. همراه کارتو نصب کنید،،
  خیلی خوبه،،وقتی رمز پویا براتون ارسال میشه،،خودش شناسایی وَ وارد میکنه،، البته داشتن این اَپ رو تلفن همراه،،وقتیکه جیبت خالیه،،ومیدونی‌این‌وضعیت‌قراره‌ادامه داشته باشهسخته.

 5. من می‌خوام بالای ۱۰۰ هزار تومان برداشت کنم از طریق برداشت اینترنتی نمیشه چیکار کنم

  1. دوست عزیز، در برخی از بانک ها برای انتقال مبالغ کمتر از 100 هزار تومان هم رمز دوم و هم رمز پویا کارایی دارد ولی انتقال مبالغ بیش تر از 100 هزار تومان فقط رمز پویا کارایی دارد.

 6. خرید ایتترنتی با کارت من مبلغ ۱ میلیون تومن هست و بیشتر رو خطای نامجاز بودن کارت میدهد.چطور میتونم این‌محدودیت رو حذف کنم؟

  1. دوست عزیز، ممکن است سقف تراکنش بانک مورد نظرتون این مبلغ باشد، همراه کارت محدودیتی در انجام تراکنش ایجاد نکرده است.

   1. عزیز من. آخه کدوم بانک سقف تراکنش اینترنتیش تا یک میلیونه… که جواب این کاربر رو اینگونه میدید؟! همه بانکها بلااستثناء حداکثر تراکنش اینترنتیشون پنجاه میلیون تومنه. چه تراکنش با دستگاه پوز و چه تراکنش اینترنتی.

    1. دوست عزیز، سقف کارت به کارت، توسط بانک‌ها تعیین می‌شود و برای هر بانکی هم متفاوت است و متاسفانه همراه کارت امکان تغییر آن را ندارد.

   2. دوست عزیز به شعبه مراجعه کنید و به متصدی بفرمایید کارت شما مشکل مانا دارد.

 7. سلام. آیا با شما ره شبا انتقال مبلغ یک میلیارد میسر است؟

  1. سلام دوست عزیز، در همراه کارت این امکان وجود ندارد.

 8. سلام من میخواستم ۱ملیارد بزنم به حساب شخص دیگه ای چطور باید اقدام کنم

  1. سلام امکان انتقال چنین مبلغی در همراه کارت وجود ندارد.

 9. سلام خسته نباشید ، من میخواستم یک وسیله ۱۷ملیون تومانی رو اینترنتی سفارش بدم با رمز یکبار مصرف پویا آیا میتوانم؟؟؟

 10. سلام ، میشه سقف کارت به کارت بگین کدوم بانک ۳ تومن به بالاست

 11. سلام من در سایت تهران من میخوام پول پرداخت کنم پیام میاد که مبلغ تراکنش بیش از حد مجاز است من حتی کمترین مبلغ رو هم انتخاب کردم اما باز همین پیام میاد

 12. سلام..وخسته نباشید به جهت ترافیک مشکلات کاری اخیر…
  ایکاش همراه کارت جوری تعریف میشد که توانایی چنج ارز بروز راانجام میداد ویامامیتوانستیم بمقداری محدود ارز از ATMدریافت میکردیم ویادرکیف پول تعریف میشد بهرحال شاید کمی پیچیده بنظربیاید اما درکل امکانات خوب درخور همراه کارت میباشد….امیدوارم تیم پشتیبان وبرنامه نویسان بارعایت دیتاهای امنیتی بتوانند این مورد نیز لحاظ گردد

 13. ایا انتقال کارت به کارت از مبدا کارت اینده همان یک میلیون تومان است ممنون

 14. با سلام همراه کارت ساتنا وپایا دارد؟ و امکان انتقال از کارت خود به شماره شبای فرد دیگری میباشد؟

 15. من میخوام تا ۱۵ میلیون کارت به کارت کنم چجوریه امکانش هست از طریق این برنامه

  1. خیر. برای انتقال وجه در مبالغ بالا باید از حواله پایا یا ساتنا استفاده کنید.

 16. سلام میخوام ۲۴ ملیون تومن جا به جا کنم از کارت آینده به یه کارت دیگه چطوری با همراه کارت انتقال بدم اگر راهی هست توضیح بدید؟؟؟؟

  1. سلام. برای انتقال وجه با این مبلغ باید از حواله ساتنا یا پایا استفاده کنید.

  1. سلام. لطفا با پشتیبانی همراه کارت تماس بگیرید: ۰۲۱۲۷۶۶۳۳۲۰

 17. برنامه خوبی است ولی سقف کارت به کارت را اگربه سه میلیون تومن میشدخیلی خوب بود

  1. سلام. ممنون از نظرتون. این سقف توسط خود بانک ها تعیین میشه.

 18. ممنون از شما بسیار برنامه کاربردی و عالیه ?

 19. سلام چطور میتونم سقف جابجایی پوا از طریق کارت به کارت رو از ۱ میلیون تومان به ۳ میلیون تومان ارتقاء بدم. چون واقعا اپلیکیشن همراه کارت فوق‌العاده است و تنها ایرادی که میشه ازش گرفت همین جابجایی کارت به کارت تا سقف یک میلیون تومان هستش.
  مرسی از برنامه خوبتون.
  با سپاس : درخش

  1. سلام. متاسفانه این سقف از سمت بانک تعیین میشه و راهی برای تغییر دادنش وجود نداره.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *