اعداد روی کارت بانکی

شماره ۱۶ رقمی روی کارت، یکی از مهم­‌ترین اطلاعات کارت بانکی است. تا به حال به این فکر کرده‌اید که چرا شماره کارت بانکی ۱۶ رقم دارد و یا الگوریتم شماره بانکی چیست؟

۶ رقم ابتدایی شماره شناسایی بانک است و مشخص می‌کند که کارت از سوی کدام بانک یا موسسه مالی صادر شده است. برنامه نویس‌­ها و موسسه‌­های بانکی با بررسی این ۶ رقم، بانک صادر کننده کارت را تشخیص می­‌دهند.

دو‌ رقم بعدی (ارقام ۷ و ۸) معرف کد محصول است. کد محصول مشخص کننده نوع کارت بانکی است و انواع کارت‌های بانکی از قبیل کارت نقدی (کارت­‌های بانکی متصل به حساب) یا کارت ‌پیش‌پرداخت (مانند بن‌کارت، کارت‌هدیه و کارت‌اعتباری)، دارای کد محصول مجزا هستند.

هفت ‌رقم بعد (ارقام ۹ تا ۱۵) معرف شماره سریال کارت می‌باشد که برای هر کارت منحصر به فرد است. رقم آخر (رقم شانزدهم) Check Digit یا رقم کنترلی نامیده می‌­شود. این رقم صرفا برای اطمینان از درست وارد کردن ۱۵ رقم ابتدایی به کار می‌­رود. برای نمونه اگر یکی از ارقام شماره سریال اشتباه وارد شده باشد، وجود رقم کنترلی از ارسال وجه به مقصد اشتباه جلوگیری به عمل خواهد آورد. این کار از طریق صحت سنجی شماره ۱۶ رقمی انجام می‌­شود.

 

 

صحت ۱۶ رقم کارت‌های بانکی چگونه بررسی می‌­شود؟

از بین ۱۶ رقم کارت بانکی، اعداد جایگاه­‌های فرد در عدد ۲ ضرب شده (در صورتی که هر کدام از این حاصل‌ضرب‌ها بالاتر از ۱۰ باشد، عدد ۹ از آن کم می‌شود) و اعداد جایگاه­‌های زوج در عدد ۱ ضرب می‌­شوند. در نهایت همه اعداد به دست آمده با هم جمع شده و این حاصل‌جمع باید مضربی از عدد ۱۰ باشد در غیر این صورت شماره کارت معتبر نیست. در نتیجه به ازای هر ۱۵ رقم ابتدایی، تنها یک رقم کنترلی وجود دارد که شماره کارت را تکمیل کند. پس وجود این رقم تا حد زیادی باعث جلوگیری از اشتباه در ارسال پول خواهد شد.

 

وجود الگوریتم شماره بانکی چه ضرورتی دارد؟

روزانه میلیون­‌ها تراکنش در شبکه شتاب صورت می‌گیرد. وجود یک فرآیند منظم در تبادلات مالی، برای جلوگیری از اتلاف وقت ضروری است. برای نمونه سیستم بانکی در حین انجام هر تراکنش کارت به کارت، باید مشخصات و نام شخص گیرنده را از میان تمام کارت‌­های بانکی تشخیص دهد. وجود این الگوریتم مشخص باعث می‌­شود که اطلاعات مقصد، تنها از بین پیش شماره‌­های (۶ رقم اول) مربوط به یک بانک مشخص جستجو شده و تا حد زیادی در زمان صرفه‌­جویی شود.

 

لیست پیش شماره بانک­‌ها

 

 

 

 

نام بانک

پیش شماره کارت بانکی
بانک ملی ایران۶۰۳۷۹۹
بانک سپه۵۸۹۲۱۰
بانک توسعه صادرات۶۲۷۶۴۸
بانک صنعت و معدن۶۲۷۹۶۱
بانک کشاورزی۶۰۳۷۷۰
بانک مسکن۶۲۸۰۲۳
پست بانک ایران۶۲۷۷۶۰
بانک توسعه تعاون۵۰۲۹۰۸
بانک اقتصاد نوین۶۲۷۴۱۲
بانک پارسیان۶۲۲۱۰۶
بانک پاسارگاد۵۰۲۲۲۹
بانک قوامین۶۳۹۵۹۹
بانک کارآفرین۶۲۷۴۸۸
بانک سامان۶۲۱۹۸۶
بانک سینا۶۳۹۳۴۶
بانک سرمایه۶۳۹۶۰۷
بانک شهر۵۰۴۷۰۶
۵۰۲۸۰۶
بانک دی۵۰۲۹۳۸
بانک صادرات۶۰۳۷۶۹
بانک ملت۶۱۰۴۳۳
بانک تجارت۶۲۷۳۵۳
۵۸۵۹۸۳
بانک رفاه۵۸۹۴۶۳
بانک انصار۶۲۷۳۸۱
بانک مهر اقتصاد۶۳۹۳۷۰
موسسه اعتباری نور۵۰۷۶۷۷
موسسه اعتباری توسعه۶۲۸۱۵۷
موسسه اعتباری کوثر
۵۰۵۸۰۱
موسسه اعتباری ملل (عسکریه)
۶۰۶۲۵۶
بانک قرض الحسنه مهرایرانیان
۶۰۶۳۷۳

نظرات

 • عباس گفت:

  سلام.امکان داره از روی شماره حساب یا شبا شماره کارت رو بدست بیارم؟

 • سینا مولایی گفت:

  شماره حساب کجای کارت نوشته شده است؟

 • احسان گفت:

  سلام من یک کارت قوامین دارم میخوام بدونم از کدوم شعبه بانک قوامین صادر شده ؟

  • همراه کارت گفت:

   سلام از بانک پیگیری کنید.

   • نوید گفت:

    سلام چطوری یه رمز دوم برای خودم باز کنم
    منظورم اینه که از گوشی میتونیم یه رمز دوم باز کنیم

    • همراه کارت گفت:

     سلام دکمه دریافت رمز دوم پویا از طریق پیامک در همراه کارت وجود دارد و هم اکنون برای برخی از بانک ها فعال شده است، به تدریج تمامی بانک ها به طور خودکار به این سیستم متصل می شوند. راهنمای رمزدوم پویا در لینک (hamrahcard.ir/rp) موجود است، در صورت نیاز لطفاً با مرکز پاسخگویی (02127663320) تماس گرفته و ما را در جریان جزئیات قرار دهید.

دیدگاه خود را اضافه کنید :

نام و ایمیل اختیاری است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *